Ministerstvo spravedlnosti předpokládá, že zavede elektronické náramky na hlídání lidí odsouzených do domácího vězení. Zhruba při pětiměsíčním testování se podle předběžných výsledků osvědčily.

Systém by mohl fungovat od poloviny příštího roku. Vyplynulo to z vyjádření náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka na pátečním jednání sněmovního branného výboru.

Probační a mediační služba si pronajala na zkoušku 25 monitorovacích zařízení, vystřídalo si je 45 odsouzených lidí. Cílem bylo podle Voláka ověřit, zda bude systém funkční, zda jej odsouzení nebudou nějak obcházet a kolik bude stát.

"Všechny tři cíle experiment naplňuje," uvedl Volák. Elektronické hlídání jednoho vězně doma vyjde podle něho na 165 korun denně; ve věznici je to asi 1000 korun.

Nyní služba vypracuje analýzu, na jejímž základě ministerstvo ještě do konce roku o zavedení systému rozhodne.

"Počítá se s tím, že elektronický monitoring do praxe zaveden bude,"podotkl Volák.

V takovém případě by mohlo být v lednu vyhlášeno výběrové řízení; pokud by se uskutečnilo hladce, elektronické hlídání domácích vězňů by mohlo být zavedeno v červnu nebo v červenci.

Rozpočet ministerstva spravedlnosti pro příští rok zatím s penězi na investici do náramků výslovně nepočítá, resort jej bude muset najít v rezervách.

Za vězni domů zatím auty

Domácí vězně nyní kontrolují příslušníci probační a mediační služby. Objíždějí je v místě, kde mají hlášený pobyt, a zjišťují, zda jsou doma. V případě, že odsouzeného opakovaně nezastihnou, informují soud. Ten pak může odsouzeného poslat do skutečného vězení.

Výběrové řízení na elektronické hlídání ministerstvo vypsalo za minulé vlády, kdy v jeho čele stála Daniela Kovářová. Po volbách úřad dvoumiliardový tendr zrušil. Podle Voláka se očekává, že hodnota nyní uvažované zakázky bude činit zlomek toho, co měla stát zrušená.

Vězeňská služba bude mít od 1. prosince nového generálního ředitele. Jiřího Treglera, který v polovině listopadu rezignoval, nahradí jeho dosavadní náměstek Petr Dohnal.