Devětatřicetiletý Richard (jméno jsme kvůli slibu anonymity záměrně změnili) z malé obce na Kolínsku zažívá od začátku srpna paradoxní situace.

Mezi osmou hodinou večerní a pátou hodinou ranní, o víkendech a o svátcích nesmí zajít do stodoly statku, kde bydlí. Nemůže v této době nakrmit svého psa v kotci na dvoře. Ale teoreticky by mohl klidně zajít na ulici před dům a poklábosit se sousedy.

Richard neplatil alimenty a jeho trestem je domácí vězení. Stal se jedním ze čtyřiadvaceti odsouzených Čechů, kteří právě testují hlídací elektronické náramky. A ten Richardův je nastaven tak, že mu technicky umožní vyjít na pár metrů z domu, aniž by se na to přišlo. „Já to ale nepokouším,“ ujišťuje.

"Všechno vzniklo kvůli umístění přijímače, který má střežit moji polohu. Je to jakási wifina, kam jdou informace z náramku. Přijímač ale potřebuje signál běžného telefonního operátora a tady na vsi to byl problém. Vhodné místo pro provoz jsme našli až v okně, které směřuje do ulice," popisuje Richard.

Území, kde se smí pohybovat, představuje jakousi bublinu o průměru zhruba devatenácti metrů. Speciálně vyškolení pracovníci Probační a mediační služby museli prostor nastavit ze tří možných variant dosahu na tu nejvyšší. V opačném případě by si totiž Richard nemohl ve stavení dojít ani na toaletu či na vejminek za otcem.

Jako plastové hodinky

Profesí elektrikář patří k Čechům odsouzeným k domácímu vězení, kteří nyní elektronické náramky dobrovolně testují pro ministerstvo spravedlnosti a Probační a mediační službu.

Jak systém funguje

Náramek. Vězeň dostane na nohu elektronický náramek, který připomíná větší sportovní hodinky. Náramek je z plastu a spoj je zalisovaný, aby se nedal lehce rozdělat a aby bylo možné snadno odhalit jakoukoliv manipulaci.

3D prostor. V místě bydliště vězně vyškolení pracovníci Probační a mediační služby nainstalují zařízení podobně wi-fi, které přijímá signál z náramku a hlídá vymezený 3D prostor. Toto území se dá nastavit na tři různé velikosti.

Alarm. Pokud vězeň vyjde z ohraničeného prostoru, přijímač vyšle informaci do monitorovacího centra, které o nedovoleném pohybu vzápětí informuje pracovníky Probační a mediační služby. V testovacím provozu chodí informace e-mailem, v případném ostrém provozu pak bude přesnos zpráv rychlejší, nejspíše prostřednictvím SMS. Pracovník Probační a mediační služby pak okamžitě volá vězni a požaduje vysvětlení, co se stalo a proč vykročil z ohraničeného území. Pro případ útěku vězně by měl být v budoucnu systém napojen na bezpečnostní sbory, k paralýze trestance lze využít i elektrošok.

Noc doma. Domácí vězení platí v době od 20.00 do 5.00 a 24 hodin o víkendech a státních svátcích. Ve všední den vězeň může chodit do práce, dokonce i na noční směnu. Vše se ale musí dopředu nahlásit Probační a mediační službě.

Plastové zařízení, které na první pohled vypadá jako hodinky a nosí se na noze, má ohlídat, zda odsouzený dodržuje smluvená pravidla: tedy že se přes noc zdržuje výhradně na adrese svého bydliště. Pokud vykročí ze zóny, kterou ohraničuje přijímač signálu z náramku, má okamžitě problém.

"Informaci o opuštění vymezeného prostoru z náramku dostane monitorovací centrum, které mi následně pošle  emailem sdělení o porušení trestu domácího vězení," říká Eva Benešová, vedoucí kolínského střediska Probační a mediační služby, která vězně kontroluje.

Porušení se pak řeší s klientem. Podle Benešové jde nyní jen o testovací provoz, a proto není nutné informovat příslušný soud, který by v ostrém provozu rozhodoval o dalším trestu.

S Richardem prý navíc nejsou výrazné problémy. "Je vzorný," chválí Benešová.

Podle náměstka ministra spravedlnosti Daniela Voláka je navíc možné trestance při problémech paralyzovat elektrošokem. "Využití elektrošoku je možné, ale zatím jsme v experimentu k tomuto represivnímu prvku nepřistoupili," řekl Volák v pátečním on-line rozhovoru pro IHNED.cz.

Potíže po rozvodu

Do střetu se zákonem se Richard dostal kvůli výživnému. "Měl jsem skvělou práci, ženu a tři děti. Jenže pak jsem se rozvedl. Díky nadprůměrnému příjmu jsem si mohl dovolit dávat ženě na alimentech osmnáct tisíc korun plus bokem dalších téměř deset tisíc jsem jí přispíval na bydlení. Ale pak jsem o tuhle práci přišel a nastaly problémy," vypráví Richard.

Neměl už tak vysoký příjem a nemohl posílat štědré výživné. Platil čím dál méně, postupně narostl dluh na desítky tisíc korun a bývalá manželka na něj podala trestní oznámení. "A pak to šlo rychle, dostal jsem se do dluhové pasti. Nikoho nezajímalo, že už na to nemám. Časem mi sice částku snížili, ale pořád to bylo hodně," říká Richard.

O experimentu

Experiment „Elektronický monitoring“ zahájila Probační a mediační služba ČR s podporou Ministerstva spravedlnosti v červenci. Projekt by měl trvat do konce letošního roku. Pronajato je 25 zařízení. Podílí se na něm 24 odsouzených k trestu domácího vězení, nebo podmíněně propuštěných s opatřením domácího vězení. Experiment je založen na pozitivní zkušenosti například ze Skandinávie. Náklady na pronájem zařízení na 122 dní činí zhruba půl milionu korun. Častější využívání trestu domácího vězení je podle ministerstva jedním ze způsobů, jak snížit přeplněnost českých věznic. Ulevilo by se i pracovníkům Probační a mediační služby, kteří chodí domácí vězně kontrolovat v průměru třikrát týdně. Ministerstvo v minulosti uvádělo, že systém spustí, až to bude ekonomicky výhodné. Za hranici se prý pokládá počet 500 lidí takto odsouzených. Letos v dubnu jich byla zhruba polovina.

Napřed dostal podmíněný trest, poté podmínku s dohledem, pak 300 hodin obecně prospěšných prací, které si už začal odpykávat. Teď už mu v případě prohřešku hrozí vězení na rok a půl. A řešením je právě alternativa - domácí arest.

"Ten je pro mě doslova výhrou. Hlavně že nemusím do vězení. Jsem tady s rodinou, můžu chodit do práce a starat se o hospodářství" libuje si Richard.

Teď už platí měsíčně šest tisíc na dvě děti, nejstarší syn totiž dospěl. A daří se lépe. Je živnostníkem, má zakázky a věří, že je z nejhoršího venku. Našel si novou partnerku a má s ní další dvě děti. A podle zasvěcených je i příkladným otcem - potomky, i ty z prvního manželství, si hýčká. 

Šikovnější pravačka

Náramek nosí na levé noze. To byl jediný moment, kdy si mohl vybírat. "Na pravačce by mi to vadilo při fotbalu a nohejbalu. Na levačku nejsem tak šikovný, takže volba byla jasná," směje se.

Elektronický strážce mu prý nijak nepřekáží a nosí ho až u kotníku pod ponožkou. Nechce, aby bylo poznat, že si odpykává trest. Náramek nesmí sundat, zakázánu má i jakoukoliv manipulaci. "Zařízení by to okamžitě poznalo a nahlásilo monitorovacímu centru," podotýká Eva Benešová.

Odejmout ho lze jen ve zvlášť závažných případech, třeba kdyby Richardovi šlo o život. "Dá se s tím i rentgenovat, nemůže se ale jít na vyšetření magnetickou rezonancí," dodává Benešová.

Richard bude nosit náramek téměř do konce září, poté jej vyzkouší jiný domácí vězeň.