Syrská armáda v noci zničila několik čtvrtí ve městě Homs, které patří k hlavním ohniskům odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Při útoku zabila více než tři stovky lidí. Televizní stanice Al-Džazíra a Al-Arabíja ukázaly záběry desítek mrtvých těl v ulicích Homsu.

Syrské úřady to ale popírají a uvádějí, že civilisty zabili neznámí ozbrojenci. Zprávy o značném počtu obětí mají podle nich za cíl ovlivnit právě RB OSN před jejím důležitým hlasováním o rezoluci.

"Informace o bombardování čtvrtí Homsu syrskou armádou jsou nepravdivé a nepodložené. Jedná se o hysterickou informační válku kvůli zasedání Rady bezpečnosti OSN," prohlásil syrský ministr pro informace Adnan Mahmúd citovaný agenturou AFP.

Syrský ministr: Útok provedla opozice

"Tento útok arabského a západního tisku se shoduje s eskalací násilností ze strany ozbrojených teroristických skupin, podporovaných radou v Istanbulu," řekl Mahmúd s odkazem na Syrskou národní radu, která sdružuje hlavní opoziční proudy.

O zabíjení začal v průběhu noci referovat šéf Syrské organizace pro monitorování lidských práv (OSDH) Ramí Abdar Rahmán, který se odvolává na svědky. Podle něj jsou mezi mrtvými i ženy a děti. Podobné informace poskytla také další opoziční monitorovací skupina - Místní koordinační výbory.

Homs patří k hlavním ohniskům odporu proti režimu prezidenta Bašára Asada. Pokud se údaje o obětech potvrdí, půjde o nejkrvavější masakr za 24 hodin od počátku nepokojů v zemi.

Podle místních obyvatel zničila armáda během ostřelování 36 domů, v jejichž troskách uvízli jejich majitelé nebo nájemníci.

Ve snaze najít živé kopali ostatní vším, co měli po ruce. V oblasti jsou k dispozici prý jen dvě polní nemocnice, každá o kapacitě 30 osob. Jako přístřeší pro stovku obětí už posloužily dvě místní mešity.

"Byl to opravdový masakr," řekl předtím Rahmán agentuře AFP s tím, že dalších několik stovek lidí je zraněných. Zároveň podle ní požadoval okamžitý zásah Ligy arabských států.

 

 

Podpora v Sýrii i na západě

Syrská organizace pro monitorování lidských práv vyzvala "syrský lid, aby vyšel do ulic a povstal proti režimu". To se podle aktivistů skutečně už stalo v městech Hamá a Idlíb, kde projevily solidaritu stovky osob.

Desítky lidí také v průběhu noci vtrhly na syrská velvyslanectví v Berlíně a v Káhiře. V německé metropoli napáchaly dvě desítky vetřelců drobné hmotné škody a situaci zklidňovali policisté.

V Londýně zatkla místní policie pět z asi 150 lidí, kteří se sešli před syrskou ambasádou. Manifestace se uskutečnila i před syrským zastupitelstvím v USA.

Nejdříve minomety, poté tanky a kulomety

O průběhu masakru se spekuluje. Podle zdrojů AFP začala armáda Homs nejprve ostřelovat minomety.

AP informovala, že armáda použila při útoku rovněž tanky a kulomety, podle Reuters město bombardovalo i dělostřelectvo.

Jak uvedla televizní stanice Al-Džazíra, armáda bojuje o Homs s oddíly složenými z armádních přeběhlíků. Organizace pro monitorování lidských práv ani Místní koordinační výbory to však nepotvrdily.

Připomenutí masakru v Hamá

Už v pátek v zemi zahynuly desítky lidí při střelbě vládních vojáků do účastníků manifestací, k nimž vyzvali obyvatele odpůrci režimu prezidenta Bašára Asada.

Chtěli si připomenout 30. výročí masakru ve městě Hamá, kdy režim Háfize Asada, otce nynějšího prezidenta, 2. února 1982 utopil v krvi povstání islamistického Muslimského bratrstva.

Povražděno tehdy bylo 10 až 40 tisíc lidí. Právě Hamá je nyní baštou povstání, které syrský režim rovněž krutě potlačuje.

Rusko je proti rezoluci

Na půdě Rady bezpečnosti OSN se v sobotu bude zřejmě hlasovat o rezoluci odsuzující pokračující násilí v zemi. Nebude ale obsahovat přímou výzvu k tomu, aby se syrský prezident vzdal moci.

Se zpochybněním Asadova postavení nesouhlasí Rusko, které má v radě právo veta.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že návrh mezinárodní rezoluce o Sýrii podporovaný západními zeměmi Rusku "naprosto nevyhovuje" a že pokud bude předložen Radě bezpečnosti OSN, vyvolá to "skandál".

"Návrh nám naprosto nevyhovuje," řekl Lavrov v ruské televizi Rossija. "Pokud (Spojené státy) chtějí další skandál v Radě bezpečnosti, nemůžeme je zastavit," reagoval na dotaz týkající se případného hlasování o rezoluci o Sýrii.

Patnáct členů Rady bezpečnosti vede již dlouho diplomatickou bitvu o návrh rezoluce odsuzující represe v Sýrii a chystá se o ní dnes hlasovat. Bylo do něj začleněno několik velkých ústupků Rusku, který je spojencem Damašku.