Spojené státy a Liga arabských států dnes zvýšily tlak na Radu bezpečnosti OSN, aby urychleně přijala rezoluci proti násilí v Sýrii. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v OSN prohlásila, že bez ní mezinárodní společenství ponese část viny za násilnosti, které se v Sýrii dějí.

"Je na čase, aby mezinárodní společenství nechalo svoje spory stranou a vyslalo syrskému lidu jasný signál podpory," řekla Clintonová.

Návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN k Sýrii vyzývá prezidenta Bašára Asada, aby předal moc viceprezidentovi. Jakékoliv kroky proti Sýrii zatím odmítá Rusko, spojenec Damašku a dodavatel zbraní do Sýrie. Rusko má v Radě bezpečnosti OSN právo veta.

Generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí řekl, že je potřebná rezoluce, která všechny strany vyzve k tomu, aby složily zbraně a začaly jednat o přechodu k demokracii.

Arabí i Clintovoá zároveň zdůraznili, že odmítají jakoukoliv zahraniční vojenskou intervenci v Sýrii. "Sýrie není Libye," podotkla americká ministryně zahraničí. Vojenská operace vedená NATO loni vedla k pádu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího.

Damašek nadále jakoukoliv spolupráci odmítá. "Syrský lid byl vždy schopen si své problémy řešit sám, nikdy nepotřeboval vměšování zvenčí," tvrdí velvyslanec Sýrie při OSN.

Podle agentury AP bude Rada bezpečnosti o rezoluci hlasovat nejdříve v další části tohoto týdne.

Násilnosti v Sýrii pokračují už jedenáctý měsíc a podle OSN si vyžádaly na 5400 mrtvých, podle jiných zdrojů o zhruba 1000 až 2000 více. Kvůli trvajícímu násilí v sobotu přerušila svou pozorovatelskou misi v Sýrii Liga arabských států.