Čtrnáct nositelů Nobelovy ceny se obrátilo dopisem na jihoafrického prezidenta Jacoba Zumu s žádostí, aby nechal přezkoumat rozhodnutí úřadů, jež se rozhodly nevpustit do země tibetského duchovního vůdce dalajlamu. Dalajlama se měl příští měsíc zúčastnit konference laureátů Nobelových cen v Kapském Městě, nedostal ale vstupní vízum.

K žádosti určené prezidentovi se připojili například bývalý polský prezident Lech Walesa, bangladéšský ekonom Muhammad Júnus, íránská právnička Šírín Ebadíová nebo někdejší strůjci mírového plánu pro Severní Irsko John Hume a David Trimble. Ti všichni se domnívají, že by se Jihoafrická republika měla k dalajlamovi zachovat lépe.

"Jsme hluboce znepokojeni tím, jakou škodu napáchá opětovné neudělení víza na mezinárodní pověsti JAR," napsali nobelisté.

Neudělení víza dalajlamovi začátkem září v jihoafrických médiích vyvolalo spekulace o vlivu Pekingu na jihoafrickou zahraniční politiku. Čína je totiž jedním z hlavních obchodních partnerů JAR. Úřady ale jakékoli vměšování třetí strany do vízového řízení odmítly.

Během posledních pěti let úřady v JAR zamítly dalajlamovu žádost o vstup do země už třikrát. V roce 2011 nemohl kvůli průtahům navštívit oslavu osmdesátých narozenin slavného bojovníka proti apartheidu, anglikánského arcibiskupa Desmonda Tutua. V roce 2009 se musel vzdát účasti na mírové konferenci. Ještě v roce 1996 se dalajlama do JAR ovšem dostal, setkal se tam tehdy se svým přítelem a prvním jihoafrickým prezidentem černé pleti Nelsonem Mandelou.