Ukrajinští představitelé ve středu opět obvinili Rusko, že nasazuje své vojáky na východu Ukrajiny, kde se vládní jednotky už od dubna snaží potlačit proruské povstání. U Novoazovska na jihu Doněcké oblasti prý ruští vojáci obsadili několik vesnic a také tu údajně transportér ruských výsadkářů najel na minu. Informace o ruských vojácích na Ukrajině potvrdila i polská rozvědka. Podle premiéra Donlanda Tuska by se nemělo mluvit o separatistech, ale ruských vojácích.

Moskva tradičně všechna obvinění z účasti v bojích na Ukrajině odmítá, ale v úterý musela připustit, že Ukrajinci zadrželi deset ruských výsadkářů. Prý na hlídce zabloudili.

Mezitím ruští vojáci ve spolupráci s povstalci obsadili podle Kyjeva několik obcí v okolí Novoazovska a do města Amvrosiivka prý zajelo pět ruských obrněných transportérů a kamion s vojáky.

"Jestli i tato taktická skupina zabloudila a náhodou vstoupila na ukrajinské území, jako výsadkáři z 98. divize, dovolujeme si připomenout, že k návratu do Ruska stačí, aby odjeli přímo na východ," prohlásil před novináři mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

U Novoazovska na minu, položenou ukrajinskými vojáky, prý najel transportér BRR-80 s emblémem ruských výsadkářů. "Transportér byl zneškodněn, posádka utekla," ohlásil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko podle agentury Unian. Ukrajinci prý transportér odtáhli k opravě, a tak "za týden už bude drtit nepřátele Ukrajiny".

Ukrajinci podle něj zorganizovali hlídková stanoviště, aby přehradili pravděpodobné přesuny nepřítele k Mariupolu, významnému přístavu u Azovského moře. Místní posádka byla posílena.

Podle mluvčího nadále pokračuje ostřelování pozic ukrajinských pohraničníků a vojáků z Ruska, palbu prý řídí bezpilotní letouny. Ještě v úterý tři ruské vrtulníky z Krymu narušily ukrajinský prostor, ale pak se vrátily zpět. Ruští vojáci se prý také opevňují na severu okupovaného Krymu a varují obyvatelstvo před případnými bojovými operacemi.

Polské tajné služby podle premiéra Donalda Tuska potvrzují, že na východě Ukrajiny operují i jednotky pravidelné ruské armády. "Jsou to informace Severoatlantické aliance, potvrzené polskou rozvědkou," řekl Tusk podle listu Rzeczpospolita ve středečním vystoupení před polskými poslanci.

"Nikdo nemůže brát vážně informace o separatistech na Ukrajině. Informace z posledních hodin svědčí o tom, že na východě Ukrajiny opět operují ruské jednotky," řekl Tusk.

"Ukrajině pomůžeme tehdy, pokud přimějeme Evropskou unii, Spojené státy, Kanadu a NATO ke krokům v ukrajinský prospěch," řekl Tusk a odmítl volání opozice, aby Varšava přijala ještě ostřejší sankce proti Rusku.

NATO reaguje posilováním v Pobaltí

Severoatlantická aliance (NATO) se chystá rozmístit nové vojenské základny ve východní Evropě. Bezprecedentně tak má reagovat nejen na pokračující krizi na Ukrajině, ale chce také odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od toho, aby destabilizoval bývalé sovětské pobaltské republiky.

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen před summitem organizace, který se má konat příští týden v Cardiffu, prohlásil, že členské státy překonají rozdíly v názorech a shodnou se na vyslání nových sil k ruským hranicím, což určitě vyvolá silnou reakci Moskvy. Rasmussen také nastínil kroky, jež mají vést k tomu, aby Ukrajina zvýšila svou obranyschopnost. Nezbytná bude "modernizace" jejích ozbrojených sil a další pomoc, která má Kyjevu pomoci vzdorovat ruským hrozbám.

Prohloubení spolupráce s NATO také přislíbily Švédsko a Finsko, informovala agentura AP. Finsko má ze zemí EU nejdelší hranici s Ruskem.