Egyptský soud v pondělí vynesl rozsudek smrti nad 529 stoupenci svrženého islamistického prezidenta Muhammada Mursího, kteří zabili policistu.

Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na právníka obhajoby.

"Soud se rozhodl odsoudit k smrti 529 obžalovaných a 16 jich osvobodil," uvedl právník Ahmad Šaríf. Proti verdiktu se lze odvolat.

Před soudem stanulo jen 153 odsouzených.

Zbývající byli již dříve propuštěni, dostali se ven na kauci nebo byli na útěku a proces probíhal v jejich nepřítomnosti.

Jedná se o jeden z největších procesů od začátku pronásledování radikálních islamistů v Egyptě loni v červenci.

Proces začal teprve o uplynulém víkendu – v sobotu. Soudce tehdy odmítl žádost obhajoby, která chtěla více času na prostudování spisů. Advokátům dal soud jen 24 hodin na to, aby obhajobu předložili v písemné podobě. Jednání pak soudce odročil právě na pondělí. Obhájci se ale vynesení rozsudků nesměli zúčastnit.

"To už překročilo všechny meze, je to nepřijatelné," komentoval verdikt právník Muhammad Zaría, který v Káhiře vede středisko zabývající se ochranou lidských práv.

"Egyptské soudnictví se změnilo z nástroje pro dosažení spravedlnosti na nástroj pro vykonání pomsty," dodal s tím, že pondělní rozsudek se může stát precedentem jak v historii egyptského soudnictví, tak i pokud jde o tribunály kdekoli jinde na světě.

"Jde o vůbec nejrychlejší proces a rovněž počet odsouzených k smrti je největší v historii soudnictví," doplnil advokát Nabíl Abdal Salám, který zastupuje stoupence Muslimského bratrstva a hájí také Mursího.

Přívrženci Muslimského bratrstva se objevili před soudem kvůli násilnostem, které propukly poté, co bezpečnostní složky loni rozehnaly dvě manifestace na podporu Mursího v Káhiře. Při násilnostech byly zabity stovky lidí.

Údajní Mursího stoupenci potom po celé zemi přepadali policejní stanice nebo vládní budovy. Mezi obviněními tak byla mimo jiné obvinění z vraždy policisty, z pokusu o vraždu dvou dalších a z útoku na policejní budovu v provincii Mínja.

Egyptská armáda svrhla Mursího loni po opakovaných demonstracích proti němu i proti Muslimskému bratrstvu, za něž byl prezident zvolen a které Egyptu do loňska vládlo.

Následovaly demonstrace stoupenců islamistů a do čela země se postavila přechodná vláda jmenovaná armádou.

Muslimské bratrstvo je nyní na seznamu teroristických organizací a Mursí je souzen ve čtyřech oddělených kauzách.