Německý prezident Joachim Gauck v pátek vystoupil s napjatě očekávaným projevem, který měl nastínit budoucnost Evropy. Unie podle něj udělala v historii řadu chyb, ale je potřeba za ni bojovat, a to zvlášť v současnosti, kdy její občané prožívají krizi nedůvěry.

Evropa by se podle Gaucka měla dál sjednocovat a budovat pocit společného vlastenectví.

Občané EU reagují na důsledky hospodářské a politické krize posledních let rostoucí netrpělivostí, frustrací a únavou a to by podle Gaucka politici neměli přehlížet. "Potřebujeme další vnitřní sjednocení," uvedl.

Evropské lídry zároveň vyzval, aby k evropskému projektu přistupovali kritičtěji a přiznali si, že v minulosti se stala řada chyb. Podle něj se třeba příliš spěchalo na rychlé přijetí mnoha zemí bývalého východního bloku, nedostatky provázely i zavádění společné měny.

Kapesné v eurech, výlety do Londýna

Evropská unie se podle německého prezidenta stala už všední součástí života. Například mladí lidé už ji vnímají jako něco přirozeného. "Své první kapesné dostali v eurech, učí se nejméně dva cizí jazyky a na školní výlety jezdí do Paříže, Londýna, Madridu a také do Varšavy, Prahy a Budapešti," řekl Gauck.

Občanům unie ale i přesto podle něj chybí pocit evropského vlastenectví a společná identita. "Co nás jako Evropany definuje, co evropanství znamená, to je stále těžké postihnout," přiznal.

Ve svém pátečním projevu se Gauck dotkl i aktuálních problémů. Například ujistil, že Německem prosazovaná myšlenka další užší integrace nepovede k "německé Evropě", ale spíše k "evropštějšímu Německu". Velkou Británii rovněž vyzval k tomu, aby v Evropské unii setrvala.

Gauck hovořil ke dvěma stovkám hostů ve svém sídle v berlínském zámku Bellevue necelou hodinu. Projev ukončily ovace ve stoje. Na jeho řeč se čekalo zejména proto, že šlo po téměř roce ve funkci o jeho první projev týkající se evropské politiky.