Izraelsko-palestinský konflikt trvá už šestým dnem a neděle se stala zatím tím nejkrvavějším. Izraelská armáda se při raketovém útoku zaměřila na domy bojovníků Hamásu. Směrem k pásmu Gaza ale útočí také z moře. Kvůli stupňování konfliktu navíc povolala už 75 tisíc záložníků.

Při izraelských útocích na pásmo Gazy dnes zahynulo 23 Palestinců, mezi nimiž bylo i pětileté dítě a dvě ženy. Podle tiskových agentur o tom informovaly palestinské zdravotnické zdroje. Počet obětí šestidenního konfliktu, který vyprovokovaly palestinské raketové útoky na Izrael, tak stoupl na 101 na palestinské straně. Je mezi nimi 50 civilistů. Zraněno je 720 Palestinců, z nichž více než 220 jsou děti.

V Izraeli zahynuli tři lidé. Na západním břehu Jordánu dnes zemřel první Palestinec, který byl zraněn při potyčce s izraelskými vojáky během demonstrace proti izraelským náletům na Gazu.

Nejasné zprávy z jednání v Káhiře

O zprostředkování příměří se snaží Egypt a také Turecko a Katar. Do Káhiry v pondělí přiletěl generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který má jednat s egyptským ministrem zahraničí Muhammadem Kámilem Amrem a v úterý se šéfem Ligy arabských států Nabílem Arabím. Hovořit má v regionu i s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, který ovšem nad Hamasem ovládajícím Gazu nemá žádnou moc.

V Egyptě je rovněž izraelská delegace. Egyptský premiér Hišám Kandíl odpoledne řekl, že dohoda je blízko. "Myslím, že jsme blízko, ale vzhledem k povaze těchto jednání je těžké něco předvídat," uvedl.

Informace z káhirských jednáních o příměří jsou ale zatím velmi kusé a protiřečí si. Izraelský server Ynet zveřejnil podmínky, které si strany konfliktu kladou. Izrael chce údajně 15leté příměří, ukončení pašování a převozu zbraní do pásma a také zastavení raketové palby a útoků na izraelské vojáky u hranice s pásmem ze strany všech palestinských skupin.

Hamas požaduje zastavení vojenských útoků na Gazu i cílených akcí proti svému vedení a rovněž zrušení izraelské blokády pásma. Islámský džihád k podmínkám zastavení útoků řadí lepší spojení mezi Palestinci z pásma Gazy a těmi ze západního břehu Jordánu. Mezi oběma územími leží Izrael.

Vůdce Hamasu Chálid Mišal v Káhiře prohlásil, že Palestinci se svým arzenálem zastihli Izrael nepřipravený. Hamas podle něj nemá zájem konflikt dále stupňovat, ale nehodlá ani ustoupit izraelským podmínkám. O příměří podle Mišala požádal jako první izraelský premiér Benjamin Netanjahu, což Izrael vzápětí popřel.

Izrael sice zmobilizoval pro případ pozemní operace desítky tisíc záložníků, ale prozatím stále preferuje diplomatické řešení. Jeden z Netanjahuových poradců dnes řekl, že "Izrael dává přednost politickému řešení, které obyvatelům jižního Izraele zaručí klid".

EU: Všechny útoky musí přestat

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že podporuje právo Izraele na obranu svého území. Stejně se vyjádřil český premiér Petr Nečas a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Také on při jednání se svými kolegy z Evropské unie český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že Izrael má právo na obranu. Unijní ministři vyzvali obě strany konfliktu mezi židovským státem a palestinskými radikály z pásma Gazy k okamžitému ukončení útoků.

"Všechny útoky musejí být okamžitě ukončeny, neboť způsobují neospravedlnitelné utrpení nevinných civilistů," píše se ve společném prohlášení ministrů.

"Já jsem proti všem ozbrojeným akcím. Samozřejmě je nepřípustné, aby se libovolně ostřeloval Izrael či jakákoli jiná země... Proti tomu se musí bojovat," řekl Schwarzenberg.

Západ se shoduje, že příměří v Gaze je podmíněno zastavením palestinských raketových útoků. Naopak muslimské země dávají vinu Izraeli.

Zničené sídlo Hamásu

Podle oficiálního vyjádření izraelská armáda jen v noci na pondělí útočila na zhruba osm desítek cílů - včetně domů velitelů Hamásu, skladů zbraní a policejních stanic, informuje stanice BBC. Za posledních šest dní se tak počet terčů izraelských jednotek rozrostl na asi 1350.

Izrael v neděli začal vysílat vzkaz palestinským civilistům na vlnách rozhlasových stanic patřících Hamásu. V arabštině je vyzývá, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti nepřibližovali k budovám ani k činitelům radikálního hnutí. Netanjahu pohrozil, že pokud neustanou palestinské raketové útoky, je připraven rozšířit operace vůči Gaze.

V pásmu Gazy se v posledních dnech zhoršuje humanitární situace. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou nemocnice plné obětí bombardování a čelí kritickému nedostatku léků a zdravotnického materiálu. Na jihu pásma je 400 tisíc lidí bez dodávek elektrického proudu, protože bombardování vyřadilo z provozu transformátory.