reklama
reklama
22. 9. 2012 | poslední aktualizace: 23. 9. 2012  10:30
Islámské protesty se šíří, obětí přibývá

Islámské protesty se šíří. Pákistánský ministr nabízí odměnu za smrt autora filmu

Už tři desítky mrtvých si od minulého týdne vyžádaly protesty v mnoha státech proti americkému filmu Nevinnost muslimů. Naposledy se demonstrovalo v sobotu v Bangladéši, kde bylo při policejním zásahu zraněno mnoho lidí.
vnj
Čtěte více o: Mohamed | film | protest | demonstrace | islám | muslim
Demonstrace proti americkému filmu
Demonstrace proti americkému filmu
foto: Reuters

Nespočet zraněných a desítky zatčených si v sobotu podle agentury Reuters vyžádal policejní zásah proti demonstrantům v bangladéšské metropoli Dháce. Muslimové tam protestovali proti americkému filmu, který podle nich hanobí islámského proroka Mohameda.

Místní policie se za pomocí obušků a slzného plynu snažila rozehnat demonstranty, kteří házeli kamení a zapalovali auta, citovala Reuters svědky a úřady.

Demonstranti z různých islámských uskupení pak na protest proti policejní akci ohlásili na neděli v Bangladéši celonárodní generální stávku.

reklama

Demonstrovalo se i v Pákistánu, kde si podle upřesněné bilance vyžádaly páteční demonstrace 20 mrtvých. V pákistánské metropoli Islámábádu pochodovalo přes 5000 demonstrantů k parlamentu, ležícímu v blízkosti přísně střežené diplomatické enklávy. Demonstranti provolávali „Milujeme svého Proroka“ a žádali potrestání těch, kdo ho urážejí.

V Láhauru na východě země demonstrovalo kolem 500 příslušníků radikálního islamistického hnutí před konzulátem USA, kde skandovali: "Spojené státy si nezaslouží nic jiného než džihád! (svatou válku)".

Dva miliony tomu, kdo zabije autora filmu

Pákistánský ministr železnic Ghulám Ahmad Bilúr nabídnul odměnu 100 000 dolarů (přes 1,9 milionu korun) za smrt autora filmu. Agentuře AP řekl, že by odměnu zaplatil z vlastní kapsy.

USA uklidňují Pákistánce televizními spotem. Odsuzují v něm video o Mohamedovi - čtěte ZDE

Francouzští politici hájí karikatury proroka Mohameda. Jde o svobodu vyjadřování, tvrdí - čtěte ZDE

Bilúr dokonce naznačil, že odměna je určena i fundamentalistickému hnutí Taliban a teroristické organizaci Al-Káida, pokud se ujmou "svaté povinnosti" a pomohou najít a zabít autora filmu.

Pákistánská vláda ale v neděli nabídku svého ministra odsoudila. Premiér Šafkat Džalil v BBC řekl, že vláda se od Bilúrovy nabídky rozhodně distancuje a považuje ji za vyjádření osobního stanoviska.

Demonstrovalo se i jinde, mimo jiné v Evropě

Desetitisíce demonstrantů proti kontroverznímu snímku vyšly také do ulic v nigerijském městě Kano. Podle zpravodaje agentury AFP se protestní pochod táhl v délce několika kilometrů. Účastníci provolávali smrt Americe, Izraeli a nepřátelům islámu.

I v německých městech Dortmund a Karlsruhe a ve švýcarském hlavním městě Bernu v sobotu protestovaly tisíce vyznavačů islámu proti americkému filmu. V Dortmundu dokonce byla účast na demonstraci větší, než se očekávalo, informovala o tom agentura DPA. V Německu i Švýcarsku se demonstrace obešly bez incidentů.

Bouřlivé protesty proti kontroverznímu snímku Nevinnost muslimů otřásají muslimským světem už druhý týden a vyžádaly si už tři desítky mrtvých. Propukly v Egyptě a v Libyi, kde při útoku na americký konzulát zemřeli čtyři američtí diplomaté. Poté se rozšířily do muslimského světa. Tisíce muslimů demonstrovaly například v Iráku, Indonésii, Indii, Libanonu, Afghánistánu a řadě dalších států. Několik muslimských zemí také zablokovalo přístup na server YouTube, na němž byly ukázky z kontroverzního snímku.

USA film odsoudily a Washington zaplatil spoty, které v pátek odvysílaly pákistánské televize. Kromě jiného v nich prezident Barack Obama film odsuzuje.

Autorství kontroverzního nízkorozpočtového filmu není zcela jasné. Údajný autor upoutávky k filmu Nakoula Basseley Nakoula se skrývá.

Autoři: vnj
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Rouhání jako politická taktika (anonym)
http://www.zvedavec.org/komentare/2012/09/5115-inevinnost-muslimui-rouhani-jako-
jen tak (anonym)
Hmm tak už i v německu a švýcarsku, a nezapálili americké vlajky?...
SMRADLAVÝ KOLABORANTE ,KŘIŽÁCKÉ VÝPRAVY VEDL VATIKÁN A ŽIDOVSTVO DO ČESKÝCH ZEMÍ HNED NĚKOLIK (Abraham)
A V PALESTINĚ PARADOXNĚ VYVRAŽDILI POTOMKY JEŽÍŠE KRISTA.
smrdí (anonym)
ti z huby
Jen tak (anonym)
Jen ukazují, že k ničemu jinému než k smíchu nejsou, protože jediné...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Miroslav Kalousek
S tím, že by se měl omlouvat za svá slova o "komunistickém fízlovi",...
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
reklama
reklama
reklama