Irácký soud vynesl verdikt nad viceprezidentem Tárikem Hášimím, kterého prokuratura viní z financování zabijáckých jednotek a z vražd jeho odpůrců. Hášimí se ukrývá v Turecku, byl tak odsouzen v nepřítomnosti - k trestu smrti oběšením, píše agentura AP. Na odvolání má třicet dní.

V neděli Irák zároveň zasáhla vlna násilností, při kterých zemřelo až 60 lidí a téměř 240 jich bylo zraněno. Pumové útoky, k nimž se zatím nikdo nepřihlásil, zabíjely v 11 městech.

První vážný incident se stal v noci ze soboty ve městě Dudžail severně od Bagdádu. Skupina ozbrojenců, ve které byl i sebevražedný útočník, zde zaútočila na armádní stanoviště a zabila nejméně 11 vojáků. Další útok se stal brzy ráno poblíž Kirkúku, kde se sebevrah odpálil výbušniny naložené ve svém autě a zabil osm lidí.

V Násiríjí odpálili útočníci bombu poblíž francouzského konzulátu. Na místě zahynul jeden policista, další čtyři byli zraněni. Konzul ale v době útoku nebyl v budově. Paříž atentát rozhodně odsoudila.

Bombové útoky jsou hlášeny také z Basry, Sámarry a Mosulu. K odpovědnosti za ně se zatím nikdo nepřihlásil. Atentáty v Iráku obvykle provádí teroristická síť Al-Káida, ale také příznivci svrženého diktátora Saddáma Husajna a další radikální skupiny.

Kvůli obvinění, že financoval zabijácké skupiny a objednával si vraždy svých odpůrců a útoky na irácké šíity, byl v nepřítomnosti k trestu smrti oběšením odsouzen irácký viceprezident Hášimí. Prokuratura obvinila sunnitského politika, že se podílel na 150 bombových atentátech v letech 2005 až 2011.

Trest smrti dostal i jeho tajemník a zeť Ahmed Kathán. Proces s viceprezidentem trval od letošního jara a zkoumal 150 vznesených obvinění proti Hášimímu a jeho strážcům, kteří měli organizovat teroristické útoky v Iráku, informuje AP. 

Hášimí se k vynesení verdiktu zatím nevyjádřil, už dříve ale obvinění popíral a tvrdil, že je obětí politického procesu. Hášimí se ukrývá v Turecku, kam minulý rok v prosinci utekl přes irácký Kurdistán, Saúdskou Arábii a Katar.

Soužití šíitů, kteří tvoří asi 60 procent iráckého obyvatelstva, se sunitskou 20procentní menšinou je velmi komplikované a provází ho vzájemné násilnosti i krvavé atentáty radikálních skupin. Hášim patřil mezi nejvýše postavené sunity v šíity ovládané vládě.

Rozsudek tak přetrvávající napětí mezi většinovými šíity a menšinovými sunnity v Iráku zřejmě ještě vyhrotí.