Dragon by měl zajistit pravidelné zásobování stanice ISS. Dragon by měl na ISS dopravit zhruba půl tuny potravin, oblečení a počítačového vybavení. U stanice by měl kotvit 18 dní. Poté ho posádka naplní nákladem určeným pro návrat na Zemi a Dragon by měl na padácích přistát v Tichém oceánu.

SpaceX

Soukromá společnost se sídlem v Kalifornii pracuje na vývoji několika typů raketových nosičů, jejichž nasazení by mělo výrazně snížit náklady na vynášení nákladu do vesmíru a zároveň zvýšit jeho spolehlivost.

Počátkem prosince 2010 se stala první soukromou firmou, která vlastními silami dopravila vesmírný modul na oběžnou dráhu a zpět. U zrodu firmy v roce 2002 stál americký podnikatel Elon Musk. Ten je známý mimo jiné jako spoluzakladatel internetového platebního systému PayPalu.

Pokud by Dragon při pokusných manévrech z nějakého důvodu selhal, NASA misi přeruší a vesmírný modul se vrátí na Zemi. Odborníci z NASA by pak společně s techniky SpaceX hledali příčiny chyby a spojení soukromé lodi s ISS by se odehrálo při příštím zkušebním letu.

Připojení na ISS

Čtvrtý den letu by se měl Dragon přiblížit na deset metrů ke stanici. Zde ho pak uchopí astronauti robotickou paží a připojí ho k modulu Harmony. Dragon totiž nemá počítačové vybavení, které by umožňovalo automatické spojení se stanicí.

Astronauti Donald Pettit a André Kuipers, kteří budou robotickou paži řídit, zachycení modulu poctivě nacvičovali. "Je skvělé být součástí toho všeho a moc se na to těším," uvedl Kuipers. "Je to začátek nové éry," dodal.

Jak to vypadá na mysu Canaveral, sledujte ZDE


Video streaming by Ustream