Íránská média ve středu informovala, že Teherán zastavil vývoz ropy do šesti zemí EU, ale íránské ministerstvo ropného průmyslu to vzápětí popřelo. Nevyloučilo však, že by se to brzy mohlo stát.

Podle íránské televize se má opatření týkat Francie, Španělska, Itálie, Řecka, Portugalska a Nizozemska.

Zastavením vývozu ropy do některých unijních zemí Teherán nedávno pohrozil, když západní země přijaly nové sankce proti Íránu kvůli jeho pokračujícímu jadernému programu.

Všech 27 zemí EU již v lednu rozhodlo o embargu na íránskou ropu, ale s platností až od 1. července. Írán by zastavením vývozu podle analytiků chtěl dát najevo, že EU sankcemi poškozuje hlavně sebe.

Západní země tvrdí, že Íránci usilují o jaderné zbraně. Teherán to popírá a tvrdí, že mu jde jen o jadernou energetiku.

"Popíráme tyto zprávy (o zastavení ropného vývozu do EU). Pokud takové rozhodnutí padne, bude oznámeno íránským vedením," citovala agentura Reuters mluvčího ministerstva pro ropný průmysl.

Cena ropy šla o jedno procento nahoru

Na informace o zastavení dodávek však zareagovaly bezprostředně finanční trhy. Cena severomořské ropy Brent i lehké americké ropy mírně, zhruba o jedno procento, stoupla.

Barel Brentu ve středu kolem třetí hodiny stál 118,64 dolaru (o 1,24 procenta více) a WTI pak 101,52 dolaru (+0,77 %). I poté, co íránské ministerstvo vydalo dementi, však cena zůstává výše.

Důvodem je obava z možného zastavení dodávek i další faktory, jako jsou výbuch ropovodu v Sýrii a stávka v Jemenu, která zastavila těžbu na největším poli v zemi.

Americká letadlová loď opět křižuje Perský záliv. Už podruhé těsně minula íránské břehy - čtěte ZDE

Írán chce zrušit kontroverzní trest smrti ukamenováním. Skončit mají i popravy dětí - čtěte ZDE

Írán dále sdělil, že začal vkládat jaderné palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu. Podle agentury Reuters, odvolávající se na místní zdroje, palivo do reaktoru vložil osobně prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Země dosud palivo nakupovala v cizině. Oficiálně měl být otevřen i podzemní provoz ve Fordouském středisku u Komu. Právě tam loni Íránci přemístili produkci uranu, přičemž ho sami obohacují na 20 procent.