Americká přítomnost v Asii a Tichomoří podle Obamy patří mezi priority jeho vlády. "Spojené státy budou hrát větší a dlouhodobou roli při formování tohoto regionu a jeho budoucnosti," řekl prezident v projevu v australském parlamentu.

Obama se vyjádřil rovněž k situaci v Barmě. Tamní vláda podle něj sice zahájila dialog o reformách, musí však více pracovat na zlepšení situace v oblasti lidských práv. "Někteří političtí vězni byli propuštěni. Vláda zahájila dialog. Porušování lidských práv nicméně pokračuje," řekl americký prezident.

Posílení USA v Austrálii

Obama již ve středu na společné tiskové konferenci s australskou premiérkou Julií Gillardovou oznámil, že USA příští rok posílí svůj kontingent v Austrálii o 250 příslušníků námořní pěchoty. Agentura Reuters poznamenala, že jde o největší rozmístění amerických sil v Austrálii od druhé světové války. Podle Číny je tento krok USA v rozporu s myšlenkou míru a rozvoje a zasloužil by pečlivější zvážení.

Čínské výdaje na armádu se od devadesátých let minulého století ztrojnásobily a loni se vyšplhaly na zhruba 160 miliard dolarů (přibližně tři biliony korun). Čínská armáda začátkem letošního roku uskutečnila první zkušební let stíhačky nezachytitelné radarem a v létě otestovala svou první letadlovou loď.