Zatímco se ve Francii chystá vyhoštění další skupinky Romů ze země, na půdě Evropské komise se ozývají stále hlasitější protesty.  

"Čeho je moc, toho je příliš," prohlásila Viviane Redingová na adresu politiky Nicolase Sarkozyho vůči Romům v krátkém projevu s novináři.

Evropská komise se v současnosti zabývá studiem francouzského dokumentu, ve kterém se uvádí, že "do tří měsíců bude vyklizeno 300 nelegálních osad a táborů, a to především romských". V textu se následně slovní spojení "především romských" opakuje několikrát.

"Zkoumáme ale všechno, včetně hlasů francouzských úřadů. Víc toho zatím říci nemohu", řekl Matthew Newman, mluvčí eurokomisařky Redingové.

Již dříve Evropská komise Francii požádala o detailní zprávu ohledně odsunu romských přistěhovalců. Ta ji ale stále nepředložila. Text, kterým se teď zabývá, si tak úředníci našli "na internetu", cituje Newmana list Le Parisien.

Redingová již v pondělí prohlásila, že Evropská komise bude muset přistoupit k právním opatřením. Francie odsouvající Romy za hranice podle ní musí být potrestána za porušení unijního práva.

"V naší Evropské unii by se žádný občan neměl stát terčem útoků jen proto, že patří k menšině nebo má určitou státní příslušnost," vzkázala prostřednictvím svého mluvčího Redingová.

Romové, Francie, odsunEvropská komise prý začne jednat ihned po prostudování všech dostupných dokumentů. A kdy to přesně bude? "Pro závěr analýzy nemáme žádný deadline... Bude nám to chvíli trvat, musíme být velmi pozorní," dodal Newman.

Francie se zatím kritiky z řad EU nezalekla a v "dobrovolném" vyhošťování pokračuje. V úterý ráno na letišti v Marseille odbavila skupinu 69 Romů, kteří nyní zvláštním letadlem společnosti Blue Air míří do Bukurešti.

Na palubě stroje rumunské společnosti Blue Air měla být stovka vyhoštěných osob, ale tři desítky jich na letiště nedorazily.

Podle zástupce francouzského úřadu pro imigraci a integraci Alaina Testota Romové odletěli dobrovolně. Šéf romského sdružení pro region Provence-Côte d'Azur Alain Fourest ale akci označil za "hrůznou, skandální a nelegální maškarádu". Podle něj Romové odletěli se strachem, protože jim jinak hrozil buď násilný odsun nebo každodenní policejní šikana.

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux vydal v pondělí nový oběžník s pokyny pro policejní prefekty jednotlivých departementů, jak mají rušit divoké tábory nelegálních přistěhovalců.

Kvůli deportacím Romů již Francii kritizovala Rada Evropy, OSN, Evropský parlament či řada neziskových organizací. Francouzští představitelé ale opakovaně zdůrazňovali, že postupují v souladu s unijním právem.