gorila_2__192x128_.jpgV neprostupném pralese Konga učinili přírodovědci vzácný objev. Ve zdejších lesích nalezli vědci více než 125 000 goril nížinných západních. Podle odborníků to znamená až dvojnásobné navýšení dosud odhadované populace těchto goril.

Původní odhady počítaly se 100 000 gorilami. Tato čísla,ale vychází ze sčítání z osmdesátých let, od té doby se jejich populace výrazně snížila v důsledku pytláctví a různých onemocnění. Po objevení by se počet ohrožených goril měl pohybovat mezi 175 000 až 225 000.

Gorily nížinné západní patří mezi ohrožené druhy goril a žijí v odloučení, hluboko v lesích, takže jejich pohyb a osídlení je velice těžké monitorovat. Nově objevené gorily našli vědci ze Společnosti pro ochranu divoké přírody (WCS) společně s konžskými kolegy na ploše 47.000 kilometrů čtverečních v severní části Konga.

gorila_3__192x128_.jpg"Je to velmi důležitý objev, protože počet těchto pozoruhodných tvorů výrazně klesá," uvedla jedna z přírodovědkyň Emma Stokesová. "Je neuvěřitelné, že jsme jich našli tolik. Původně jsme o nich nevěděli, protože žijí v odlehlých a těžko dostupných místech."

Objev ale v žádném případě neznamená, že by počet goril v divočině přestal být ohrožen. "Nesmíme se tímto nechat uspokojit. Velkým nebezpečím pro gorily zůstává například pytláctví nebo virus ebola," upozorňuje Stokesová.

Čtěte také:

Kongres varuje, vymírá polovina primátů

Právě v době objevení goril se koná konference vědců ve Skotsku a zdejší vědci varují, že skoro polovině světových primátů hrozí vyhynutí a to hlavně v důsledku lidské činnosti.

gorila_4__192x128_.jpg"Máme k dispozici pevné důkazy o tom, že situace je mnohem vážnější než jsme předpokládali," citovala agentura Reuters předsedu Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) Russella Mittermeiera.

Podle jejich zprávy by mělo 48 procent ze 634 světových primátů být ohroženo vyhynutím. Patří sem například různé druhy šimpanzů, orangutanů, gibonů či lemurů. Počet ohrožených druhů stoupl za posledních pěl let až kriticky o devět procent. Největší nebezpečí jim lidé připravují odlesňováním, pytláctvím a nebo je napadají různé nemoci.

"Některé druhy jsou těsně před vyhynutím," zdůraznil Mittermeier. "Gorilí nebo šimpanzí maso se prodává za vyšší cenu než hovězí, kuřecí či rybí maso," poukázal na problémy související s pytláctvím v některých afrických zemích.

Nejhorší situace je v Asii. V ohrožení zde žije 71 procent všech primátů. V Africe je jich blízko vyhynutí 37 procent. "Zvlášť v jihovýchodní Asii je stav přímo alarmující," uvedl Jean-Christophe Vie z IUCN. "Tak velké množství zvířat, v tak vysokém stavu ohrožení jsme dosud nikdy nezaznamenali."

gorila_5__192x128_.jpgDíky hustému osídlení některých částí jihovýchodní Asie jsou místa výskytu orangutanů, gibonů a jiných druhů opic čím dál více narušována. Problémem je také poptávka po zvířatech v čínské alternativní medicíně.

Mezi "kriticky ohrožené" druhy patří například opice guezéry červené. Některé z jejich druhů nikdo ve volné přírodě nespatřil již 25 let. Podobně je na tom lemur bambusový z Madagaskaru. V divočině jich žije už jen asi 140.

Vědci na kongresu Mezinárodní primatologické společnosti nicméně věří, že přimějí svět chránit vzácné druhy zvířat od pytláctví a odlesňování.

gorila__192x128_.jpg"Někteří primáti jsou těsně před vyhynutím. Ještě ale není všem dnům konec. Mezi vědci a v zemích kde ohrožené druhy žijí, existuje pevná vůle je zachránit," uvedl Mittermeier.

Gorily poslední dobou odhalují i jiná tajemství. Nedávno vědecký tým , který se zabývá jejich výzkumem zdokumentoval velice inteligentní jednání gorilí samice. Ta si před vstupem do hluboké vody vyhledala dlouhý klacek, kterým začal zkoumat dno vody jestli je pro ni dostatečně bezpečné. Tento objev ukázal gorily jako víc inteligentní primáty, než si vědci mysleli dříve. Otázkou zůstává zda tento ohrožený druh primáta vydrží na světě tak dlouho, aby jsme se o něm mohli dozvědět více.