Daniel Fata byl v letech 2005 až 2008 (v administrativě George Bushe) na americkém ministerstvu obrany šéf sekce EU a NATO. V této roli byl zodpovědný i za vztahy USA a NATO s Ruskem a zblízka sledoval ruskou invazi do Gruzie v létě 2008. Na základě této zkušenosti se obává, že Moskva se na Krymu nezastavila, ale bude se snažit o další zisky na východní Ukrajině.

Jak odhadujete další vývoj?

Hodně teď záleží na tom, jak přesně se zachová Vladimir Putin. Já odhaduji, že Putin teď  Americe a Evropské unii řekne: Takže nyní můžeme začít opravdu jednat. Bude se snažit zjistit, jaké jsou ty červené čáry, které nastavili Barack Obama a Angela Merkelová. A co by následovalo po jejich překročení.

Ale jaké nástroje USA vlastně mají?

Máme toho velmi málo, čím bychom mohli ještě zvrátit Putinovo ovládnutí Krymu. Ani zákaz udělování víz, ani zmrazení majetků, ani přerušení obchodních jednání nebo zrušení jednání G8 v Soči na tom moc nezmění. Jediný účinek by mohlo mít, kdybychom zasáhli skupinu okolo Putina, která ho podporuje. Oligarchy, kliku okolo Kremlu, která profituje z ropného a plynového byznysu.

To by ale předpokládalo skutečně koordinované úsilí Bílého domu, Německa a některých dalších evropských spojenců, kteří by se museli shodnout, že společně sníží import energetických surovin z Ruska.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se