Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek navrhl na funkci nového amerického velvyslance v České republice Andrewa Schapira. Vyplývá to z prohlášení, které dnes ČTK poskytl Bílý dům.

Stejně jako nynější americký velvyslanec v Praze Norman Eisen má Schapiro blízko k Obamovi. Byl jeho spolužákem na Harvardově univerzitě, kde koncem 80. let vystudoval práva.

Počátkem 90. let pracoval jako koncipient u slavného soudce amerického Nejvyššího soudu Harryho Blackmunna. Nyní je partnerem v mezinárodní právnické firmě Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan.

Andrew Schapiro

Vystudoval historii na Yaleově univerzitě (1981-1985), filozofii, politiku a ekonomiku na Oxfordské univerzitě (1985-87) a práva na Harvardově univerzitě (1987-1990).

Ve stejné době studoval práva na Harvardu i americký prezident Barack Obama.

Pracuje jako právník ve firmě Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan (od roku 2011)

V letech 1992-1993 pracoval jako advokátní koncipient u Nejvyššího soudu USA, soudní advokát (1993-1998), právník ve firmě Mayer Brown LLP (1998-2011)

Je uznávaným obhájcem v kauzách takzvané kriminality bílých límečků. Zaměřuje se na případy sporných transakcí s cennými papíry, spory o duševní vlastnictví a složité obchodněprávní případy.

Je na seznamu nejlepších amerických právníků (Best Lawyers in America).

Jeho matka Raya Czerner Schapirová pochází z Prahy, odkud v roce 1939 prchla před nacisty.

Schapirova matka pochází z Prahy. Nynější velvyslanec Eisen na svém blogu také napsal, že "matka Andyho se narodila v Praze před druhou světovou válkou a podařilo se jí utéci před holokaustem".

Zatím není jasné, kdy se budou konat potvrzovací slyšení v Kongresu a kdy pak Schapiro do Prahy nastoupí. Podle nedávného vyjádření náměstkyně amerického ministra zahraničí Victorie Nulandové chce americká diplomacie tentokrát zabránit obdobné situaci jako v minulosti, kdy bylo místo amerického ambasadora v Praze před příjezdem Eisena dva roky neobsazené.

Investigativní organizace Středisko pro veřejnou integritu (CPI) uvedla, že Schapiro získal během let spolu se svou manželkou Tamarou Newbergerovou pro Obamovy kampaně na 700 000 dolarů (skoro 14 milionů korun).

Podle CPI Obama nominoval od ledna 2013 na velvyslanecké posty včetně Schapira již 25 lidí, kteří vybírali peníze pro jeho kampaně. Dalších 25 nových amerických velvyslanců bylo od té doby jmenováno podle politického klíče a 37 nových ambasadorů jsou kariérní diplomaté, uvedlo CPI.

Všichni američtí prezidenti jmenují na některé velvyslanecké posty lidi, kteří nejsou profesionálními diplomaty, napsal v polovině února v komentáři deník The Washington Post.

"Většina jich je neškodných, někteří jsou skvělí. Barack Obama však v tomto směru výrazně předčil předcházející prezidenty," uvedl list s tím, že v Obamově druhém funkčním období politické nominace na velvyslance převyšují profesionální diplomaty.