Lídři hlavních sil v americkém Senátu dosáhli dohody o zvýšení dluhového limitu USA a obnovení plného financování vládních aktivit. Uvedla to ve středu podle agentury AP republikánská senátorka Kelly Ayotteová.

Několik minut po její zprávě dohodu pro média oficiálně potvrdili i další senátoři. Republikánský senátor Ted Cruz, který je hlavním kritikem dohody, pak před novináři řekl, že nevyužije procedurálních kroků k oddálení hlasování.

I když Senát dohodu odhlasuje, musí ji ještě potvrdit sněmovna. V té mají většinu právě republikáni, kteří navýšení stropu dosud odmítali.

Předseda Sněmovny reprezentantů republikán John Boehner nicméně ve středu v rozhlase prohlásil, že kompromis nebude nadále blokovat. "Svedli jsme dobrou bitvu, ale nevyhráli jsme," dodal Boehner. Federální vláda podle něj bude mít od čtvrtka peníze na svůj běžný provoz.

Detaily "dealu" zveřejnila agentura Bloomberg. Podle dostupných informací nový dluhový strop, tedy limit peněz, které si Spojené státy mohou prostřednictvím státních dluhopisů půjčovat, umožní vládě financovat pohledávky nejméně do 7. února 2014. Americká federální vláda bude mít peníze na financování své běžné činnosti do 15. ledna 2014, čímž se po 16 dnech vymaní z takzvaného nouzového režimu.

Skutečný "náraz" do dluhového stropu nynější dohoda přesune zřejmě až na březen, neboť ministerstvo financí bude moci opět využívat takzvaná mimořádná opatření; tímto postupem ministerstvo financí od května oddalovalo vyčerpání dosavadního limitu.

Demokraté i republikáni podle zdroje agentury Reuters věří, že i ve Sněmovně reprezentantů se najde dostatek hlasů k přijetí kompromisu.

Senát bude o plánu hlasovat odpoledne nebo večer místního času (v noci na čtvrtek SELČ). Brzy poté by mohlo následovat hlasování ve Sněmovně reprezentantů. Demokraté i republikáni prý věří, že v dolní komoře se najde dostatek hlasů k přijetí kompromisu.

Podle některých analytiků by demokraty při hlasování ve Sněmovně reprezentantů mohl podpořit menší počet umírněnějších republikánů. "Ve sněmovně to schválíme," řekla televizi MSNBC šéfka demokratické menšiny v dolní komoře Nancy Pelosiová. Neupřesnila však, kdy se bude hlasování konat.

Schválený návrh se musí dostat k podpisu prezidentu Barracku Obamovi před čtvrtečním vypršením lhůty pro půjčování peněz.

Pozitivně reaguje Obama i akciové trhy

Akciové trhy od amerického středečního rána (tamního času) díky předzvěsti dohody rostly. Po oznámení dohody posílily hlavní indexy amerických akcií o víc než procento a rostl i kurz amerického dolaru.

Bílý dům dohodu přivítal a vyzval Kongres k jejímu rychlému schválení. Dohoda podle prezidentova mluvčího odvrátí platební neschopnost a plně obnoví činnost vlády.

"Naše země se dostala na pokraj katastrofy. Tato legislativa ukončuje patovou situaci, která zastavila činnost Washingtonu," prohlásil lídr demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Kompromisní řešení podle senátorských zdrojů obsahuje republikánský požadavek na zpřísnění kontrol příjmů lidí, kteří dostávají příspěvky ze zdravotního pojištění. Obama doposud jakékoli podmínky odmítal a žádal "čisté" zákony o financování vlády a o dluhovém stropu. Dohoda údajně neobsahuje ujednání o zdravotnickému zákonu, které by oddálilo pojišťovací odvody na skupinové zdravotnické programy.

Bez dohody by přišel náraz do stropu

Předpokládá se, že bez dohody by ve čtvrtek americká vláda na dluhový limit narazila.

Americký miliardář a finančník Warren Buffett k tomu pro stanici CNBC podotkl, že hrozba situace, kdy Kongres nakonec strop zadlužení nezvýší, je "politickou zbraní hromadného ničení". Ta se podle něj dá přirovnat k otravnému plynu, vyzval proto všechny zúčastněné, aby zadlužení takto nevyužívali.

Ratingová agentura Fitch kvůli dohadům mezi republikány a demokraty pohrozila, že USA sníží nejvyšší hodnocení země AAA. Ve chvíli, kdy by země nebyla schopná platit své závazky, tamní trhy by se zřejmě propadly.

Už v úterý spadly o půl procenta. A podle předpovědí expertů je mohl bez dohody už brzy potkat opravdu prudký sešup.

O růstu, který jde ruku v ruce s nadějí na uzavření dohody v Kapitolu, informuje na Twitteru i redaktor listu The Wall Street Journal Steven Russolillo. "Samozřejmě každou chvíli se to může změnit. Připoutejte se," píše.

Před tím už varovali i zástupci Mezinárodního měnového fondu nebo Evropské banky, kteří se obávali velkých dopadů na globální ekonomiku. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová varovala, že neschopnost Washingtonu platit závazky by mohla svět přiblížit dalšímu období recese.

Ve chvíli, kdy by Spojené státy narazily na dluhový strop, nemohly by si už půjčovat pomocí nových dluhopisů, což by mohlo vyústit v neschopnost splácet dluhy. Vláda by ještě pár dní měla dost peněz na plánované platby, v závěru měsíce už by ale peníze na splátky úroků z dluhopisů nestačily.

Ministerstvo financí má k 17. říjnu k dispozici v hotovosti asi 30 miliard dolarů. Těmi dokáže pokrýt všechny platby včetně pohledávek věřitelů až do 29. října. Pokud by nedošlo k dohodě a ministerstvo by odmítlo upřednostňovat splátky dluhů před ostatními platbami, zejména na důchody nebo zdravotní výdaje, postihne USA platební neschopnost 30. října. A splácet přednostně dluhy ministerstvo nechce.

Platební neschopnost by pak zřejmě prudce srazila ceny amerických státních dluhopisů, těžce otřásla dalšími trhy a mohla by vyvolat mezinárodní finanční krizi s následnou recesí.

Obama má podporu veřejnosti

Všechny dosavadní průzkumy ukazují, že veřejnost dává větší vinu za nynější pat republikánům. Podle ankety listu The Washington Post a televize ABC zveřejněné v pondělí 74 procent dotázaných nesouhlasí s tím, jak rozpočtovou krizi řeší republikáni, zatímco s Obamou nesouhlasí 53 procent Američanů.

Nositel Nobelovy ceny Vernon Smith v hrozbě platební neschopnosti vidí příležitost, jak zbavit USA prokletí dolaru jako rezervní měny. Výjimečná pozice dolaru přitahuje do USA enormní příliv investic, přispívající k vytváření nebezpečných cenových bublin ohrožujících celý svět, jako se to naposledy stalo za nedávné hypoteční bubliny, která vedla ke globální finanční krizi, uvedl Smith.

Jiní ekonomové ale podle časopisu Reason upozorňují, že zmrazení dluhového stropu je jednou z mála věcí, která může donutit Obamovu vládu k omezení výdajů.