Rozdíl mezi bohatými a chudými Američany je nyní největší za posledních deset let. Vyplývá to z analýzy údajů americké vlády, kterou zveřejnila agentura AP.

Ve skupině obyvatel s nejnižšími příjmy, mezi které v USA zahrnují osoby s ročním příjmem pod 20 000 dolarů (380 000 korun), dosahuje míra nezaměstnanosti 21 procent.

Movité rodiny s příjmem nad 150 000 dolarů (2,8 milionu korun) nezaměstnanost prakticky nepostihuje.

Podle expertů dochází v USA k erozi střední třídy. Její příslušníci jsou podle vládních údajů stále častěji nuceni volit podřadná zaměstnání a vytlačují pracovníky, kteří pak rozšiřují řady nezaměstnaných.

"Část Ameriky je stále v krizi, zatímco druhá část problémy se zaměstnáním nemá," komentoval situaci analytik pracovního trhu Andrew Sum.

Doba, po kterou nezaměstnaní hledají práci, se přitom stále prodlužuje. Loni téměř dosáhla hranice čtyřiceti týdnů, což je nejvíc od konce druhé světové války.

Střední třída ztrácí práci zejména vlivem automatizace a globalizace, kdy se pracovní příležitosti přesouvají z USA do jiných zemí.

Pod hranicí bídy žilo v USA v roce 2011 přes 46 milionů lidí, což je zhruba 15 procent populace. Data za rok 2012, která mají být zveřejněna příští týden, se podle očekávání odborníků příliš lišit nebudou.

Nejchudším státem USA je Mississippi, kde žije v rodinách s nízkým příjmem čtvrtina obyvatel. Z amerických velkoměst je nejbohatší Washington, kde rodina ročně v průměru vydělává 88 200 dolarů (1,7 milionu korun). Nejchudší je floridská Tampa s ročním rodinným příjmem 44 400 dolarů (845 000 korun).