Prezidentu Baracku Obamovi zbývalo jen málo jiných možností než požádat Kongres o zvýšení současného stropu pro zadlužení. Ten dosáhl loni výše 16,4 bilionu dolarů. Bez souhlasu Kongresu s vyšším státním dluhem by Spojeným státům už v polovině února mohly dojít peníze.

Obama se pondělním prohlášením na poslední tiskové konferenci ve svém prvním funkčním období obrátil hlavně na republikány, kteří ovládají Sněmovnu reprezentantů a požadují výměnou za schválení nového dluhu citelné škrty ve státním rozpočtu.

Šéf Bílého domu nicméně uvedl, že peníze získané zvýšením stropu pro zadlužení neznamenají nové výdaje, ale slouží k úhradě výdajů, které Kongres již schválil. Zákonodárci by proto podle něj měli zvýšení schválit bez dalších podmínek. Něco takového ale republikáni jen těžko vyslyší.

Kongres by podle prezidenta měl souhlasit s vyšším zadlužením i proto, aby nepoškodil ekonomiku. "Bylo by to, jako kdybychom se střelili do nohy. Zpomalilo by to náš růst a přiblížilo k recesi. Už připouštění takového vývoje je nezodpovědné. Je to absurdní," řekl na adresu možné nečinnosti Kongresu.

Na řadě budou úspory

Upozornil, že v následujícím funkčním období chce snižovat obří deficity amerických rozpočtů. Uvedl, že se v minulosti již s republikány dohodl na úspoře 2,5 bilionu dolarů během následujících deseti let. K tomu by chtěl přidat ještě dalších 1,5 bilionu dolarů úspor.

Obama se naposledy ohledně zvýšení stropu pro státní dluh střetl s republikány v létě 2011. Výsledkem jejich sporu byla politická krize, kterou se stále větší nervozitou sledovaly trhy. Agentura Standard & Poor's kvůli tomu nakonec Spojeným státům odebrala špičkové hodnocení schopnosti plnit závazky.

 

Novinářům také řekl, že ho viceprezident Joe Biden již seznámil s návrhy své pracovní skupiny ohledně kontroly střelných zbraní. K problematice se chce vyjádřit během tohoto týdne.

Prezident uvedl, že mezi navrženými kroky je zákaz útočných střelných zbraní. Šéf Bílého domu ale zároveň uznal, že zákonodárci takovému kroku nemusejí být nakloněni. Odmítl uvést, jako silně bude prosazovat návrhy, na nichž Bílý dům začal pracovat po masakru v Newtownu.