Izraelská armáda vyzvala pomocí letáků občany některých částí Gazy k evakuaci. Důvod zcela jasný, protože Izrael dočasně odložil pozemní operaci, k níž jsou u hranice pásma Gazy připraveny tisíce izraelských vojáků. Stanice Al-Arabíja naopak začátek pozemní ofenzivy nevylučuje.

"Žádáme, abyste s ohledem na vlastní bezpečnost okamžitě odešli z vašich bytů a zamířili do centra města. Nakonec se pak všichni budete moci vrátit domů. Civilisté budou mimo nebezpečí, budou-li se řídit pokyny armády," stálo na letácích, které na Gazu shazovala izraelská letadla. Kromě textu v arabštině na nich byly také nákresy tras, které mají lidé k evakuaci použít.

Izrael hrozí rozšířením bojů na pozemní ofenzivu už několik dní a mobilizoval kvůli tomu přes 70 000 záložníků. V úterý ale pozemní ofenzivu odložil, aby poskytl další čas diplomatům, kteří se snaží vyjednat příměří.

O konfliktu mezi Palestinou a Izraelem debatují světoví státníci hned na několika "frontách". Generální tajemník OSN Pan Ki-mun má jednat s egyptským prezidentem Muhammadem Mursím, se kterým si už telefonoval i Barack Obama. V Jeruzalémě se má během úterka sejít s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a v Ramalláhu by na tajemníka měl později čekat i palestinský prezident Mahmúd Abbás.

Konflikt v číslech

Celkový počet Izraelců zabitých raketovou, minometnou či protitankovou palbou z Gazy od roku 2006: 47

(Zdroj: wikipedia, jiné zdroje mluví o 26 obětech)

Celkový počet zabitých Palestinců v Gaze izraelskou střelbou od 1. dubna 2006 do 21. července 2012: 2879

(Zdroj: OSN)

Počet Izraelců zabitých palbou z pásma Gazy mezi 1. lednem a 11. listopadem 2012: 1

(Zdroj: wikipedia)

Počet Palestinců zabitých v Gaze izraelskou střelbou mezi 1. lednem a 11. listopadem 2012: 78

(zdroj: OSN)

Počet Izraelců zabitých palbou z Gazy v období od 13. do 19. listopadu 2012: 3

(Zdroj: agentury)

Počet Palestinců zabitých v Gaze izraelskou střelbou od 13. do 19. listopadu 2012: 95

(Zdroj: izraelská armáda)

Počet zabitých Palestinců mladších 15 let od 13. do 19. listopadu 2012: 19

(Zdroj: propalestinští aktivisté)

Počet cílů zasažených Izraelem v pásmu Gazy v období 13. až 19. listopadu 2012: 1350

(Zdroj: izraelská armáda)

Počet střel odpálených z Gazy do Izraele v období od 13. do 19. listopadu 2012: 848

(Zdroj: izraelská armáda)

Počet palestinských střel, které zasáhly zastavěnou oblast od 13. do 19. listopadu 2012: 35

(Zdroj: izraelská armáda)

Počet střel, které zlikvidoval izraelský protiraketový systém Iron Dome od 13. do 19. listopadu 2012: 302

(Zdroj: izraelská armáda)

Odhadovaná cena jedné střely systému Iron Dome: 62 000 dolarů (1,22 milionu korun)

(Zdroj: Haaretz)

Izraelský ambasador v USA prozradil, že jeho země už dokončila plán pozemní invaze v pásmu Gazy. Hamás obratem odpověděl, že se nebojí a vůdce Hamásu Chálid Mašál před novináři v Káhiře varoval, že "pozemní invaze nebude procházkou parkem". Podle dostupných informací ale Izrael přistoupit na pozemní ofenzivu zatím nehodlá.

Palestinští uprchlíci, Gaza, 20.listopadu 2012Šéf ozbrojeného křídla palestinského hnutí Hamas Muhammad Díf přesto varoval Izrael, že v případě vyslání pozemních jednotek do pásma Gazy jim Palestinci uštědří velké ztráty a unesou jejich vojáky. Varování je obsaženo ve zvukové zprávě, což je podle agentury AFP vzácné.

"Nepřítel draze zaplatí, pokud chce vstoupit do pásma Gazy. Pozemní operace je také největší nadějí pro osvobození palestinských vězňů (v Izraeli)," řekl pro místní média v narážce na případné únosy izraelských vojáků a jejich výměnu za vězněné Palestince, jak tomu bylo po únosu izraelského vojáka Gilada Šalita v roce 2006.

Izrael: Dáváme přednost diplomatickému řešení

Zahraniční agentury s odvoláním na vysoce postaveného izraelského vládního představitele uvedly, že vláda teď dává přednost diplomatickému řešení situace. Hovoří se také o možném uzavření příměří. A to v řádech hodin.

Devět izraelských ministrů na mimořádné schůzce zvažovalo dva scénáře - přijetí příměří navrhovaného Káhirou či naopak zahájení pozemního útoku na Gazu.

"Nyní dávám přednost diplomatickému řešení," potvrdil Netanjahu po schůzce s německým ministrem zahraničí Guidem Westerwellem. Izrael podle místních médií nyní žádá vyhlášení příměří na 24 až 48 hodin, během něhož by bylo možné dohodnout podmínky trvalého zastavení palby a příslušné mezinárodní záruky.

Izrael by mohl v rámci příměří uvolnit blokádu pásma Gazy. Podle izraelské televize by příměří mohlo být vyhlášeno ještě dnes. Hlavní zásady už jsou prý v podstatě dojednány.

Rusko kritizuje Západ za postoj

Stálý ruský zástupce Vitalij Čurkin obvinil západní státy ze "zdržovací taktiky", když zablokovaly navrhované prohlášení vyzývající k zastavení palby. Prohlášení už ve čtvrtek navrhlo Maroko jako reprezentant arabských států v Radě. Německo, Británie a Francie k němu ale navrhly několik dodatků. K novému textu, který se ale příliš neliší od původního, se mají členové Rady bezpečnosti vyjádřit do úterních 15:00 SEČ.

Palestinci v úterý z pásma Gazy vypálili raketu na Jeruzalém, ale podle izraelské policie dopadla mimo hlavní město, uvedla agentura AP. Jeruzalém leží 80 kilometrů od palestinského pásma Gazy a je dosud nejvzdálenějším terčem, na který Palestinci míří.

V Jeruzalémě zněly sirény varující před leteckým úderem a bylo pak slyšet výbuch. Raketa podle prvních poznatků nezasáhla město a úřady hledají místo jejího dopadu, řekl policejní mluvčí.

Jedná se o druhý raketový útok na Jeruzalém z Gazy od 14. listopadu, kdy se vyhrotily boje mezi palestinskými radikály a izraelskou armádou. Útok pomocí rakety, kterou Palestincům podle Izraele dal Írán, přišel ve chvíli, kdy vrcholí diplomatické úsilí k obnovení příměří.

Během uplynulých šesti dní izraelská armáda na cíle v pásmu Gazy útočila jen ze vzduchu - raketami. Palestinci zatím vyslali přes 800 raket, oproti více než 1300 izraelským. Konflikt se může ale ještě stupňovat.