reklama
reklama
22. 7. 2012 | poslední aktualizace: 23. 7. 2012  08:58
Média v USA kritizují právo mít zbraň

Právo mít zbraň nedává smysl, píší americká média po masakru na Batmanovi

Střelec, který v kině v americkém Denveru zastřelil 13 lidí, si svůj zbrojní arzenál pořídil zcela legální cestou. Opět se proto začíná debatovat o tom, jaký smysl má druhý dodatek ústavy, který Američanům zaručuje právo na zbraň.
Čtěte více o: USA | Batman | střelba | zbraně | kino
James Holmes
James Holmes
foto: Reuters

Američané truchlí nad 12 oběťmi pátečního masakru, které při premiéře filmu o Batmanovi v kině na předměstí Denveru zastřelil student medicíny James Holmes, a ptají se, co vlastně takovou tragédii způsobilo.

Mnozí přitom kritizují druhý dodatek Ústavy USA, který Američanům zaručuje právo držet a nosit u sebe zbraň.

"Každým rokem od 11. září 2001 zemře kvůli střelným zbraním v USA na 30 tisíc lidí,"  upozorňuje ve svém komentáři časopis The Atlantic. "I přesto nikdo nevolá po tom, aby se jednotlivé státy a federální vláda snažily o prevenci namísto trestání."

Stát Colorado, kde se páteční incident odehrál, patří mezi největší zastánce druhého dodatku - k výraznému zpřísnění pravidel pro nákup zbraní zde nedošlo ani po masakru na denverské střední škole Colombine, při níž dva studenti v roce 1999 zastřelili 12 spolužáků a jednoho učitele.

reklama

Holmes v pátek použil dvě pistole, brokovnici a poloautomatickou pušku, které získal legální cestou. V jeho bytě pak v sobotu pyrotechnici zneškodnili množství nastražených výbušnin a chemikálií.

"Ten byt byl upraven tak, aby zabil kohokoli, kdo do něj vstoupí," řekl agentuře Reuters šéf policie z předměstí Aurora Dan Oates.

Právo na sebeobranu?

Podle zastánců druhého dodatku ústavy je nezbytné, aby Američané měli možnost bránit své životy a majetek v případě, že by proti nim povstala zvůle tyranské vlády.

"Neexistuje žádný rozumný důvod, aby si běžní Američané mohli kupovat poloautomatické pušky," píše v kritickém komentáři deník The Washington Post. "Nejsou třeba k lovu zvířat a ani k sebeobraně." Za mírnost zákonů o zbraních může podle kritiků také vlivná zbrojařská lobbistická skupina National Rifle Association.

Do debaty se tentokrát vložil i newyorský starosta Michael Bloomberg, který ve svém pátečním rozhlasovém vystoupení vyzval prezidentské kandidáty Baracka Obamu a Mitta Romneyho, aby otázce držení zbraní věnovali pozornost ve svých předvolebních kampaních.

Ani další velká tragédie ale zřejmě žádný dopad na debatu ohledně držení zbraní na celonárodní úrovni mít nebude, myslí si David Kopel, profesor práv z University of Denver.

"Jediným řešením, jak zabránit takovýmto vraždám, by byl úplný zákaz zbraní," říká pro list New York Times odborník na ústavní právo z University of Los Angeles Eugene Volokh "Těžko lze zabránit někomu, kdo se skutečně rozhodl spáchat zločin, aby si (zbraně) sehnal. Je nepravděpodobné, že ho zastaví zákony o zbraních."

Autoři: Ondřej Blažek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
V každém státě a okrese je to jiné (kars)
Konkrétně tam, co se stal ten masakr, mají prý lidé právo držet...
Právo mít zbraň nedává smysl, píší americká média po masakru na Batmanovi (anonym)
Zbraní v rukou lidu se bojí pouze ten kdo chce vybudovat říši...
Právo mít zbraň nedává smysl, píší americká média po masakru na Batmanovi (Josef)
Právo mít zbraň, umožňující koupi několika poloautomatických pušek...
Obama omezuje prodej streliva a zbrani (Thyronx)
Tesne po strelbe v kine klesly Obamovy preference na prezidentsky...
Jedno ze zakladnich prav je drzet zbran. (Thyronx)
Jen totalitni rezimy se boji dat lidem do rukou zbran. ZBRANE...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Taxislužba. Ilustrační foto
Inspektoři v říjnu udeří na taxikáře, kteří nulováním taxametrů připravují...
VIDEO
Skotský obchod v Praze
Fotogalerie
Najít v Praze Skota, který by se vyjádřil k referendu o odtržení Skotska...
reklama
reklama
reklama