reklama
reklama
17. 7. 2012 | poslední aktualizace: 17. 7. 2012  19:02
Lék proti AIDS je v USA i na prevenci

Holého lék proti AIDS lze použít i k prevenci, rozhodly USA den po smrti vědce

Lék Truvada vycházející z práce vědce Antonína Holého, jenž v pondělí zemřel, od nynějška mohou užívat všichni, kteří se nákazy virem HIV obávají. Americké úřady schválily jeho užívání jako prevenci. Antivirotikum podle studií snižuje riziko nakažení virem HIV až o 73 procent.
gaa
Čtěte více o: USA | AIDS | antivirotika | věda a výzkum
Antivirotikum Truvada
Antivirotikum Truvada
foto: AP Photo/Gilead Sciences

Spojené státy vůbec poprvé povolily použití léku jako prevence před virem HIV. Tablety Truvada, jejichž vývoj je postaven na výzkumné práci českého vědce Antonína Holého, mohou odteď používat všechny rizikové skupiny.

Schválení užívání léku americkými úřady přichází pouhý den po smrti Holého. Chemik světového významu zemřel v pondělí 16. července.

"Je to sladký a zároveň hořký pocit, že (úřady) Truvadu schválily tentýž den, co Tonda zemřel," sdělil pro server IHNED.cz Norbert Bischofberger z kalifornské farmaceutické společnosti Gilead Sciences, která lék vyrábí.

Pro povolení užívání léku Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už v květnu vyzval tým odborníků. Studie totiž prokázaly, že každodenní užívání Truvady snižuje riziko nakažení virem HIV až o 73 procent.

reklama

Ve prohlášení FDA uvádí, že lék Truvada mohou používat dospělí, kteří nejsou nakaženi virem HIV, ale patří do rizikové skupiny, aby snížili riziko sexuálního přenosu viru.

Úřad zároveň upozornil, že Truvada má být užívána jednou denně, a to v kombinaci s ochranou během pohlavního styku. Tedy s použitím kondomu a pravidelným testováním na přítomnost viru. FDA už také podpořila jeho užívání s již existujícími antivirotiky osobami, které jsou virem HIV infikovány.

"Díky tomuto objevu se z původně smrtelné infekce HIV stala chronická a léčitelná nemoc," vyzdvihuje přínos Truvady Bischofberger.

Projděte si kompletní informace o léku Truvada

Stanice BBC ale připomíná, že i přes oficiální schválení stále existují odpůrci antivirotika. Obávají se hlavně, že uživatelé získají falešný pocit bezpečnosti, a budou tak více riskovat. Může prý také posílit odolnost samotného viru.

Gilead Sciences při výrobě léku spolupracuje s pražským Ústavem organické chemie a biochemie ČSAV. Profesor Antonín Holý byl do roku 2002 jeho ředitelem.

Studie z roku 2010 prokázaly, že lék skutečně riziko nákazy virem snižuje. Testována byla skupina "zdravých" homosexuálních i heterosexuálních partnerů HIV pozitivních lidí. A podle výsledků se riziko přenosu snížilo o 44 až 73 procent.

"Tondova práce s námi zůstane i v budoucnosti. Z jeho objevy pomůžou mnoha pacientům po celém světě,"
 uzavírá pro IHNED.cz Bischofberger.

Autoři: gaa
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Holého lék proti AIDS lze použít i k prevenci, rozhodly USA den po smrti vědce (Bára)
Jen malá technická poznámka - dnes již není ČSAV, nýbrž AV ČR
pokud máme na všechno co se zde vyrobí nebo vymyslí (la)
čekat až to posvětí američan nebo němec,tak se klidně může vrátit...
jistota nákazy (27%)
5x vyměň partnera a mají to všichni , hurá , nechť kámen mrdá...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
ODS založila transparentní účet, aby umořila dluh.
Matěj Smlsal
Na transparentní účet, který ODS založila kvůli vysokým dluhům, přišlo...
VIDEO
Michael Douglas přijede do Prahy.
Luboš Kreč
Díky filmovým pobídkám se daří do Česka lákat hvězdy světového formátu. Na...
reklama
reklama
reklama