Spojené státy vybudují do konce tohoto desetiletí trvalou základnu na Měsíci. Smělý plán v případě svého zvolení ve středu představil republikánský kandidát na prezidenta Newt Gingrich, uvedla agentura AP.

"Do konce mého druhého funkčního období bude na Měsíci trvalá základna, která bude americká," prohlásil Gingrich na Floridě.

Lunární komplex by podle něj sloužil vědě, turismu i výrobě. Také by rád vybudoval robustní vesmírný průmysl obdobný tomu leteckému, který zahájil svůj boom ve 30. letech minulého století. Podporoval by i další průzkum Marsu.

Středeční prohlášení není první, kdy se Gingrich netajil vesmírnými ambicemi. Loni v prosinci podpořil nápad využít Měsíc k těžbě nerostných surovin. Jeho hlavní rival Mitt Romneyho tyto vize kritizoval jako finančně náročné.

"Jsem hrdý na to, že hledám věci, které dávají mladým lidem důvod studovat vědy, matematiku a technologie, říkám jim, že jednou mohou snít o cestě na Měsíc, že mohou snít o cestě na Mars," prohlásil Gingrich v odpovědi na Romneyho kritiku.

"Základna mohla být už dříve"

Otázkou nicméně zůstává financování takovýchto projektů. Gingrich prý počítá s pobídkami, které pomohou udržovat investice v soukromém sektoru.

V této souvislosti již loni v červnu podle webu space.com prohlásil, že Amerika již v minulosti šanci na lunární základnu podle všeho promarnila. Stačilo prý vložit všechny peníze, které Washington investoval do vesmírné agentury NASA po přistání na Měsíci, jako pobídky do soukromého sektoru. "Mohli jsme dnes mít trvalou základnu na Měsíci, tři nebo čtyři trvalé stanice ve vesmíru a novou generaci vesmírných lodí," řekl.

Gingrichův vzestup v prezidentské kampani, když si v sobotu v primárkách připsal nečekané vítězství v Jižní Karolíně, se promítá i do celostátní obliby.

Podle ankety Gallupova ústavu vedl Romney před Gingrichem ještě před týdnem o 23 procent. Nyní se jejich pozice prakticky srovnala, když pro Romneyho je po celých USA 29 procent republikánů a pro Gingriche 28.