Hydrologové na Slovensku nadále varují před povodněmi na březích Dunaje. Vzhledem k povodňové situaci v Německu a Rakousku platí pro slovenské okresy, kterými Dunaj protéká, hydrologický výstraha.

Hladina Dunaje v Bratislavě v úterý odpoledne přesáhla hranici 9 metrů, už v 10 hodin dopoledne přitom měla 864 centimetrů, což odpovídá už třetímu povodňovému stupni. Ten ohlásil i Devín, který leží na řece Moravě, píše server HNonline.sk.

Záchranáři i obyvatelé Bratislavy se připravují na to, že velká voda odřízne od okolí Devín. Evakuaci obyvatel kvůli povodňové vlně hlavní město zatím nepředpokládá, hlášeny nejsou ani větší materiální škody. Stavby má chránit systém protipovodňových bariér a pytle s pískem.

Meteorologové odhadli, že Dunaj bude stoupat až do čtvrtečního odpoledne a že možná pokoří hranici deseti metrů. To by znamenalo překonání rekordu z roku 2002, kdy se stoupající voda zastavila na úrovni 991 centimetrů.

Dunaj v pondělí odpoledne zachycuje video slovenského deníku SME:

"Domníváme se, že hladina v Bratislavě vystoupá nad deset metrů," cituje deník SME Danicu Leškovou ze Slovenského hydrometeorologického ústavu.

Po vydatných srážkách způsobil rozvodněný Dunaj v uplynulých dnech záplavy v Německu i v Rakousku. Vzhledem k postupu povodňové vlny měli Slováci několik dnů na to, aby se připravili. V Bratislavě vodohospodáři například instalovali mobilní protipovodňové stěny.

Policie v metropoli zase uzavřela silnice u Dunaje i část nezastavěného nábřeží, kam se voda z řeky při povodních obvykle vylévá. Kvůli hrozbě záplav vyhlásil bratislavský magistrát na celém území města mimořádný stav.

"Bratislava je hlediska protipovodňové ochrany připravena na tisíciletou vodu. Počítáme s tím, že výška hladiny bude (v době kulminace Dunaje) zhruba půl metru pod tím, jak jsme nastavili ochranu města," řekl primátor Bratislavy Milan Ftáčnik.

Aktuální výstraha pro Slovensko:

Aktuální povodňová výstraha pro Slovensko.

 

Úřady ovšem varovaly obyvatele části Devín, aby se připravili na to, že po silnicích se patrně nedostanou do svých domovů. Podobnou situaci Devín zažil i během povodní v roce 2002.

"Upozorňujeme lidi, aby s tím počítali a přizpůsobili se situaci. Odříznuti od světa budeme asi dva dny," tvrdila starostka Devína Ľubica Kolková. Místní mateřská i základní škola byla zavřena. V případě zaplavení silnic do této městské části, kde žije kolem tisícovky obyvatel, by při převozu lidí a zboží měla pomáhat armáda.

Policie v úterý uzavřela jednu z přístupových silnic do Devína. Odpoledne ovšem informovala o obnovení provozu. Změnit by se to podle Ftáčnika mělo v dalších dnech, kdy má voda z Dunaje dál stoupat.

Odolat by ale Bratislava prý měla: stejně jako Praha je chráněna protipovodňovými zábranami, které by – podle informací poskytovaných při jejich výstavbě – měly zadržet až tisíciletou vodu.

Povodním se podle všeho nevyhne ani Maďarsko. Premiér Viktor Orbán v zemi kvůli rozvodněnému Dunaji vyhlásil povodňovou pohotovost, která začne platit v poledne. Výrazné zvýšení hladiny Dunaje očekávají Maďaři od středy, nejhorší bude situace o víkendu.

Rakousko: Hladina Dunaje jako v roce 2002

S obavami očekávají kulminaci Dunaje, který by mohl dosáhnout hladiny ničivých povodních z roku 2002, také lidé v Rakousku. V Horních a Dolních Rakousích řeka nadále stoupá. Na povodeň se připravuje také Vídeň. V Rakousku si záplavy doposud vyžádaly dva mrtvé, další dva lidé jsou pohřešováni, napsala agentura APA. Dunaj je v celé zemi nesplavný.

Prozatím není jasné, zda nově zbudované ochranné protipovodňové zábrany budou v ohrožených oblastech dostatečné, nebo zda voda překoná výšku 11,15 metru a přes hrazení se přelije.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se