Kreml schválí jen takové odvetné sankce proti Západu, které prospějí ruské ekonomice. Během pobytu v tádžické metropoli Dušanbe to v pátek prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. "Ukazovat svaly a cenit zuby, a přitom počítat škody, to Rusko dělat nebude," zdůraznil.

Putin reagoval na nový balík sankcí EU, který v pátek vstoupil v platnost. Postihuje ruské banky, zbrojní společnosti a energetické firmy a rozšiřuje o 24 nových jmen seznam osob, které jsou v Evropské unii nežádoucí. Nový seznam sankčních opatření proti Rusku v pátek zveřejnil i Bílý dům.

Ruská vláda se nyní nad odvetou proti novým západním sankcím zamýšlí, řekl Putin. "Budou-li zavedeny, pak jenom tak, aby vytvořily pro nás samotné lepší podmínky," uvedl Putin a jako příklad uvedl embargo na dovoz evropských potravin, které Rusko v srpnu vyhlásilo odvetou za předešlý balík sankcí EU.

"Jaké kroky to budou a budou-li vůbec nějaké, to ať posoudí vláda a předloží návrhy," dodal.

Podle kremelského poradce Andreje Belousova se ruská protiopatření mohou týkat embarga na dovoz automobilů a některých druhů spotřebního zboží, například textilních výrobků.

"Existuje celá řada nezemědělských produktů, kde naši evropští partneři závisejí víc na Rusku, než je tomu naopak. Týká se to například dovozu automobilů, zejména ojetých, případně některých výrobků lehkého průmyslu, které už dokážeme sami vyrobit. Hovořit lze také o některých - ne všech - druzích oděvů," řekl Belousov listu Vedomosti. Ruská vláda už podle něj seznam takových výrobků sestavila.

Nové sankce EU vyhlížejí podle šéfa Kremlu podivně a ve skutečnosti podkopávají mírový proces, který se už na Ukrajině projevuje.

"Jsme dlouhodobě přesvědčeni, že sankce jako nástroj zahraniční politiky nefungují a prakticky nikdy nevedou k žádoucímu výsledku, dokonce i když se týkají malých zemí. Politika sankcí jisté škody způsobuje, ale i těm, kdo je zavedou," řekl Putin.

"Před časem jsem telefonicky hovořil s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a následně jsem navrhl plán mírového řešení konfliktu. Naše stanoviska byla do značné míry shodná," konstatoval ruský prezident. "Plán se pak stal základem mírových dohod dojednaných na setkání v běloruském Minsku. Je třeba s uspokojením říct, že proces začal," uvedl.

Rozšíření jmenného seznamu osob, které jsou sankcím EU vystaveny, Putina nijak netrápí. "Čím méně se naši úředníci a šéfové velkých podniků budou toulat v cizině a budou se místo toho starat o aktuální problémy, tím lépe. Totéž platí pro poslance Státní dumy, kteří se musejí častěji věnovat svým voličům, než aby si vyhřívali panděra někde v zahraničních lázních," řekl Putin.

Ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev podle agentury RIA Novosti uvedl, že Rusko se kvůli západním sankcím odvolá ke Světové obchodní organizaci (WTO).

"Nejnovější kolo sankcí poskytuje důvod pro odvolání k WTO. A my se odvoláme," citovala podle agentury Reuters ruská média ministra Uljukajeva. Ten se v Bruselu zúčastnil jednání o asociační dohodě mezi Evropskou unií a Ukrajinou, kterou Moskva kritizuje.

Ruským podnikům zasaženým západními sankcemi Uljukajev slíbil podporu Ruska. Země by prý za tímto účelem mohla přesměrovat prostředky z Fondu národního blahobytu nebo z penzijních fondů.

Šéf ruského resortu přírodních zdrojů Sergej Donskoj uvedl, že západní sankce jsou pro ruské firmy příležitostí získat podíl, který mají na ruském trhu zahraniční společnosti působící v ropném průmyslu. "Pro naše partnery bude těžké se vrátit," uvedl Donskoj podle Reuters na sociálních sítích.