reklama
reklama
20. 9. 2012 | poslední aktualizace: 20. 9. 2012  16:34
"Vracíme se do dob Sovětského svazu"

Vracíme se do dob Sovětského svazu, stěžuje si šéfka neziskové organizace v Rusku

Ruský stát tvrdě tlačí na neziskové organizace placené cizinou. V červenci jim nařídil registrovat se jako zahraniční agenti, teď vykázal ze země jejich hlavního dárce, americkou agenturu USAID. Podle bývalé disidentky Ljudmily Alexejevové se situace vrací do dob SSSR.
Ljudmila Alexejevová
Ljudmila Alexejevová
foto: Wikipedia

Neziskové organizace, které se v Rusku snaží propagovat demokracii a vládu práva, bijí na poplach. Poté, co Kreml vypověděl ze země Americkou agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID), budou mít problém sehnat peníze na svůj provoz.

"USAID nám v roce 1997 poskytl velký grant, abychom sledovali dodržování lidských práv v Rusku," řekla pro Rádio Svobodná Evropa (RFE/RL) šéfka Moskevské helsinské skupiny a bývalá disidentka Ljudmila Alexejevová.

Jelikož by její organizace sama monitoring nezvládla, mohla díky penězům z USA začít spolupracovat s dalšími 80 organizacemi z jednotlivých regionů a položit tak základy monitoringu v Rusku.

reklama

Po vypovězení USAID se podle Alexejevové situace značně zkomplikuje: "Rusové nás neplatí, takže se ocitneme bez finančních zdrojů... Naše práce ztratí na účinnosti. Budeme zase pracovat jako za Sovětského svazu."

"(Zvládneme to) na bázi dobrovolnické práce. (Za dob SSSR) jsme šířili texty o lidských právech v samizdatu. Teď je to mnohem jednodušší než kdysi... Můžeme vyhledávat na internetu a lidé s námi komunikují telefonem či přes web."

USA žádají odklad výpovědi

USA ve čtvrtek Rusko požádaly, aby činnost moskevské pobočky USAID prodloužilo alespoň do května 2013. Dopis s žádostí zaslala podle ruského listu Kommesant americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi.

Detaily dopisu Clintonové ministerstvo zahraničí Kommersantu nesdělilo. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová listu řekla, že není možné stávající projekty skončit jinak než postupně. Nové projekty pro příští rok by ale už agentura nezačínala.

Neziskovky jako zahraniční agenti

Alexejevovou vyhoštění americké vládní agentury nepřekvapuje. "(Je to) zcela logické poté, co začal platit zákon, který neziskovým organizacím nařizuje, aby se registrovaly jako zahraniční agenti."

Neziskové organizace v Rusku musí od července tuto hanlivou nálepku také připojovat ke každému svému prohlášení, a to pod hrozbou až milionové pokuty.

"Pokud to organizace jako my odmítnou udělat, pak jim (úřady) zablokují aktiva a zakážou jim přístup k bankovním účtům," vysvětluje pro RFE/RL Alexejevová. "Když na registraci (s označením zahraniční agenti) přistoupíme, nebudeme ani tak moct (účinně pracovat), protože nám určitá část obyvatelstva přestane věřit."

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič ve středu oznámil, že USAID se snažila ovlivňovat politické procesy v Rusku, mimo jiné i na neklidném severním Kavkazu.

Její činnost prý neodpovídala deklarovaným cílům dvoustranné humanitární spolupráce. S jeho slovy se dnes ztotožnil prezident Putin. "Prezident má úplně stejný názor," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

USA označily rozhodnutí zrušit pobočku USAID za politováníhodné. Zdůraznily, že cílem agentury je podpora občanské společnosti, demokracie a lidských práv, a odmítly myšlenku, že by se agentura jakkoli vměšovala do voleb nebo čehokoli jiného.

Autoři: ČTK, Ondřej Blažek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Vracíme se do dob Sovětského svazu, stěžuje si šéfka neziskové organizace v Rusku (anonym)
Není se čemu divit že vyhání pátou kolonu! Placenou cizí vládou,...
Souostrový Gulag - Solženicin (Lidský Zdroj)
Je zajímavé jak bývali disidenti Ruského pôvodu podporují Putina....
patří k té svobodě projevu dle USA, že se prezident (anonym)
poníženě omlouvá za amatérský, ale pravdivý dokument o jednom...
Re: Vracíme se do dob Sovětského svazu, stěžuje si šéfka neziskové organizace v Rusku (anonym)
Cilem filmu bylo znepratelit krestany a muslimy podle zasady rozdel...
jistě, do uvedení filmu byly vztahy muslimů k jinověrcům (anonym)
veskrze poziotivní, muslimové podobně jako my vyznávají svobodu...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Parkování, ilustrační foto
Eliška Nová
Developeři, kteří budou stavět bytové domy na okraji Prahy, budou muset...
VIDEO
Do voleb jde řada 18letých kandidátů.
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do zastupitelstev letos kandiduje i 454 lidí, kterým je teprve 18 let....
reklama
reklama
reklama