Již 68 nových politických stran se chystá požádat ruské ministerstvo spravedlnosti o úřední registraci, jakmile se chystaná politická reforma dočká schválení v parlamentu. A jejich počet stále roste.

Mezi nováčky jsou jak vyložení "exoti" typu Subtropické strany, seskupení stoupenců lásky, piva, "dobrých lidí Ruska" i strana "Bez názvu", tak i staré značky, jako hned tři strany "Vlast".

Právě strana s tímto názvem sehrávala důležitou roli v ruské politice na přelomu tisíciletí. Opozice se již obává, že roztříštění scény rozdrobí šiky přívrženců demokracie.

Za největšího rozkvětu politického života v zemi v polovině 90. let se o křesla ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, ucházelo až 43 stran. Loni v prosinci však smělo své kandidáty do klání o poslanecká křesla vyslat už jen sedm zaregistrovaných celostátních stran. Novou dumu ale i tak vytvořily jen stávající čtyři parlamentní strany.

Avšak následující vlna protestů přiměla Kreml předložit návrh reforem, usnadňující mimo jiné vytváření nových stran, kupříkladu počet členů se má ze 40 tisíc snížit jen na 500. Předloha zatím prošla prvním čtením ve sněmovně.

Ještě v prosinci, kdy prezident Dmitrij Medveděv slíbil ulehčit registraci nových stran, podle ministerstva spravedlnosti vzniklo 24 organizačních výborů k založení nových uskupení, minulý měsíc 28 dalších.

Z existujících opozičních uskupení, které se roky úřední registrace marně domáhaly, však v seznamu zatím figuruje jen Rot front jednoho z nejvíce zatýkaných opozičních předáků Sergeje Udalcova.

Opoziční poslanec Gennadij Gudkov se už přimlouvá za "rozumná omezení" při povolování nových stran, jinak prý scénu zaplaví stovky "pseudostran" a uměle vytvoření "trpaslíci" odčerpají voliče skutečným stranám.

Roztříštěná scéna

I liberální list Vedomosti předpověděl, že "na první pohled neuvěřitelná štědrost režimu", který až dosud drakonicky omezoval ruskou politiku na sedm stran, může vyústit do stavu, kdy na roztříštěné scéně volební práh pro vstup do sněmovny zase překonají jen čtyři strany.

První "obětí liberalizace" se prý může stát opoziční pravice, pokud se její voličstvo rozdrobí mezi desítky "kapesních" stran, podobně však může dopadnout i levice či nacionalisté.

Další parlamentní volby mají následovat v prosinci 2016, ještě dříve se však testem nových uskupení mohou stát přímé volby gubernátorů, které Kreml také slibuje vrátit občanům.