Zdvojnásobení platů vysokoškolských pedagogů a lékařů, zvýšení stipendií, penzí a rodinných přídavků, stejně jako dostupnější bydlení slíbil ruský premiér Vladimir Putin v dalším ze série svých "programových" článků, otištěném na sedmi stranách pondělního vydání listu Komsomolskaja pravda.

Putin se v prezidentských volbách 4. března uchází o třetí zvolení prezidentem, tentokrát se šestiletým mandátem.

"Lékař, učitel, profesor má ve své práci dostávat tolik, aby nehledal přivýdělky bokem," napsal Putin a ohlásil, že od 1. září zvýší platy pedagogům státních vysokých škol na úroveň průměrné mzdy v regionu. Do roku 2018 se tyto platy mají zdvojnásobit na "200 procent průměru". Analogicky mají ve stejném období stoupnout i platy lékařů a výzkumníků.

V rámci "budování spravedlnosti" má pokračovat i "nepřetržitý" růst penzí. Premiér také zdůraznil, že je rozhodně proti zvýšení věku pro odchod do důchodu.

Studentům slíbil zvýšit stipendia o 5000 rublů měsíčně (asi o 3200 korun), manuálně pracujícím pak obrodit "dělnickou aristokracii", aby do roku 2020 čítala nejméně třetinu z kvalifikovaných pracovníků, tedy okolo deseti milionů lidí, a umělcům nové televizní kanály věnované vážné hudbě, divadlu, výtvarnému umění, architektuře, literatuře či historii.

V boji s demografickým poklesem Putin navrhl vyplácet rodinám s třemi a více dětmi "přídavek ve výši 7000 rublů měsíčně" (asi 4500 korun). Do čtyř let mají také zmizet pořadníky na přijetí potomků do školek.

Putin připomněl, že nyní na nový byt o ploše 54 metrů čtverečních musejí Rusové ušetřit všechny příjmy za 4,5 roku, zatímco na sklonku komunismu v roce 1989 stačily průměrné příjmy za 2,5 roku.

Tyto poměry míní kardinálně změnit a slibuje o pětinu snížit ceny bytů, místy i o 30 procent, aby k roku 2020 bylo nové bydlení dostupné pro 60 procent ruských rodin, namísto nynější čtvrtiny. Do roku 2030 hodlá bytový problém odstranit úplně.

S touto strategií Putin míní počet obyvatel země k roku 2050 zvýšit na 154 milionů. V opačném případě zemi hrozí, že se zmenší na 107 milionů Rusů.

Příjmy z ropy a plynu na nové sliby nestačí

Při předloňském sčítání lidu se statistici dopočítali necelých 143 milionů lidí, což znamenalo úbytek 2,3 milionu lidí za posledních osm let "Putinovy éry".

"Putin v předchozích článcích všemožně dokazoval, jak je liberální, moderní a pokrokový. Konečně však napsal čistě předvolební stať. Jen není jasné, z jakých zdrojů slibovaný 'zlatý déšť' opatří," komentoval návrhy politolog Nikolaj Troickij, podle kterého příjmy z ropy a plynu nové sliby nepokryjí.

"Podplácení širokých lidových vrstev je Putinova oblíbená strategie," napsal nedávno hospodářský list Vedomosti k nové várce gest i pro movitější voliče.

Sám Putin se chlubí, že za poslední čtyři roky podíl sociálních výdajů stoupl z 21 na 27 procent hrubého domácího produktu. Loni v září dlouholetý ministr financí Alexej Kudrin přišel o křeslo poté, co protestoval proti přehnaným sociálním a vojenským výdajům.