Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal v pondělí večer dekret o rozpuštění parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Tento krok, který se očekával, otevřel cestu pro vypsání nových voleb. Ty by se měly konat 26. října.

"Rozhodl jsem se předčasně ukončit pověření parlamentu," napsal Porošenko na Twitteru.

"Předčasné parlamentní volby jsou součástí mého mírového plánu. Klíčovým prvkem je politický dialog s Donbasem," citovala agentura DPA z Porošenkova prohlášení. "Volební lístek je nejmocnější zbraní k obraně země v rukách občanů," dodal. Donbas je průmyslová a těžební oblast na východě Ukrajiny, kde armáda bojuje proti proruským separatistům.

Ústavní předpoklady pro rozpuštění parlamentu nastaly v neděli, kdy uplynul měsíc od rozpadu většinové vládní koalice. Žádná nová většina během této doby nevznikla, což podle ukrajinské ústavy dává hlavě státu právo sněmovnu rozpustit.

Vládní koalici, která pod vedením premiéra Arsenije Jaceňuka vznikla po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, 24. července opustily menší strany UDAR a Svoboda a také nezařazení poslanci, aby umožnili Porošenkovi vypsat předčasné parlamentní volby. Ty mají po květnových volbách hlavy státu dokončit obměnu vedení státu.

Rusko mezitím vyjádřilo záměr vyslat na Ukrajinu další humanitární konvoj. Porošenko v telefonickém rozhovoru se svým unijním protějškem Hermanem Van Rompuyem podle agentury Reuters prohlásil, že ho záměr Moskvy vyslat humanitární kolonu "mimořádně znepokojuje".

"Humanitární situace se nelepší, ale zhoršuje. Chceme se dohodnout v nejbližší době o všech podmínkách dodávky druhého konvoje po stejné trase, s účastí ukrajinských pohraničníků a celníků. Jsme přesvědčeni, že je to nezbytné udělat tento týden," řekl Lavrov.

Podle Porošenka ale vyslání dalšího "takzvaného humanitárního" konvoje vyvolává mimořádné obavy, stejně jako přesun ruské vojenské techniky přes hranice na ukrajinské území. Kyjev v pondělí oznámil, že na Ukrajinu vjela ruská kolona bojových vozidel a tanků, Moskva to ale popírá.

Ta údajně pronikla na Ukrajinu z Ruska přes hranice u Novoazovska a mířila k přístavu Mariupol u Azovského moře. Zprávy ukrajinských médií potvrdilo armádní velení.

"V pondělí brzy ráno se ruští vojáci, zamaskovaní jako separatisté, pokusili vytvořit novou oblast ozbrojeného odporu na jihu Doněcké oblasti," řekl mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům.

"Neslyšel jsem o tom, nicméně je tu spousta dezinformací o našich 'invazích'," ironicky odpověděl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě na dotaz ohledně ukrajinských zpráv o průniku ruské kolony.

Podle Lysenka kolona složená z deseti tanků, dvou bojových vozidel pěchoty a dvou kamionů přejela okolo 5.20 (04.20 SELČ) hranice u Novoazovska, ukrajinští pohraničníci však zahájili boj s útočníky a přivolali posily.

Postup hlavní části kolony se podařilo zastavit, silnici mezi Novoazovskem a Mariupolem ovládá armáda, z Ruska však prý pokračuje ostřelování okolí Novoazovska.

Dříve média citovala jiné velitele, kteří odhadovali počet obrněnců v ruské koloně na desítky tanků a obrněných vozů, raketometů a kamionů se žoldnéři. Objevily se i zprávy, že začala ruská invaze.

"Vypuklo to okolo osmé ráno. Objevilo se nejméně sedm tanků, raketomety a obrněné vozy," řekla agentuře Reuters Ljudmila z Novoazovska. Na některých tancích prý byly vlajky se znakem separatistické jednotky, která si říká Pravoslavná osvobozenecká armáda. Lidi v Novoazovsku se raději poschovávali do sklepů, z radnice stáhli ukrajinskou vlajku.

Armádní analytik Dmytro Tymčuk, citovaný agenturou Interfax-Ukrajina, ujistil, že ukrajinští vojáci zabránili koloně z Ruska v průniku do hloubi země.

"Přátelé, nejde o otevřenou invazi Ruska. Kolona se pokoušela prorazit, ale obklíčili ji, proniklo jen pár kusů vojenské techniky," uvedl obvykle poměrně dobře informovaný Tymčuk na Facebooku.

O pronikání ruské vojenské techniky přes rusko-ukrajinské hranice se spekuluje neustále.

V posledních dnech se na Ukrajině hovořilo o údajném proniknutí nejméně dvou kolon obrněnců z Ruska na ukrajinské území, mluvčí bezpečnostní rady ale nakonec zprávy o údajném průniku kolony obrněnců až do Luhanska nepotvrdil. Moskva podobné informace odmítá jako nepravdivé.

Komentátoři předpokládají, že stoupající intenzita bojů na východě Ukrajiny souvisí s úterním summitem v Minsku, kde by se mohli setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Petro Porošenko.