reklama
reklama
11. 5. 2014 | poslední aktualizace: 11. 5. 2014  22:59
Východ Ukrajiny hlasoval o samostatnosti

Referendum provázely boje. Na okraji Slavjanska bylo slyšet střelbu a výbuchy granátů

V Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny proběhlo hlasování o osamostatnění. Provázely je ozbrojené střety, střelba a dlouhé fronty voličů. Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka referendum krizi na Ukrajině nevyřeší.
Čtěte více o: Ukrajina | Krymská krize | referendum | Rusko
Referendum o osamostatnění Luhansku na Ukrajině
Referendum o osamostatnění Luhansku na Ukrajině
foto: ČTK/AP

Za střelby, chaosu a vysoké účasti se v neděli na východě Ukrajiny uskutečnila referenda o samostatnosti Doněcké a Luhanské oblasti, která zorganizovali proruští separatisté. Vůdce doněckých separatistů podle agentury Reuters oznámil, že ihned po zveřejnění výsledků vytvoří oblast vlastní státní orgány a bude ukrajinské jednotky považovat za okupační.

Hlasování doprovázela i střelba na řadě míst, přičemž nejvážnější incident se odehrál večer v Krasnoarmejsku v Doněcké oblasti. Členové Ukrajinské národní gardy obsadili volební středisko ve městě a předčasně tu ukončili separatistické referendum. Poté se před budovou radnice srotil dav, do nějž začali vojáci střílet. 

Vůdce separatistů Denis Pušilin ruské agentuře ITAR-TASS řekl o jedné smrtelné oběti, podle přítomného fotografa AP na zemi ležela dvě bezvládná těla. 

Zatímco místní rebelové tvrdí, že výstřely mají na svědomí vojáci jednoho z pluků národní gardy, představitel regionální samosprávy Borys Filatov na svém facebookovém profilu její účast na akci zpochybnil. "Jmenovaný pluk nebyl v Krasnoarmejsku. Můžete si učinit vlastní závěry," napsal Filatov

reklama

Boje byly hlášeny od sobotního večera v okolí Slavjansku, zejména u obce Andrijivka. Ozbrojené incidenty hlásili proruští radikálové i v dalším doněckém městě Krasnyj Lyman a v neděli také z Krasnoarmejsku. V Luhanské oblasti podle nich vládní jednotky napadly pozice rebelů v Novoajdaru.

Mluvčí úřadu prezidenta Serhij Pašinskyj potvrdil, že pokračuje vojenská operace proti ozbrojeným separatistům. "Ve finální fázi je protiteroristická operace v oblasti měst Krasnyj Lyman, Slavjansk a Kramatorsk," uvedl. Dodal, že během operace bylo zlikvidováno "mnoho separatistů", ale žádná konkrétní čísla neuvedl.

Účast v hlasování podle ruské televize dosáhla v Doněcké oblasti 71 procent, v Luhanské ještě o devět procent více. Separatisé v Luhansku podle Reuters ještě před ukončením referenda oznámili předběžné odhady, podle nichž hlasovalo proti samostatnosi méně než pět procent lidí.

Obyvatelé Doněcké a Luhanské oblasti se silnou ruskojazyčnou menšinou mají možnost hlasovat o tom, zda jsou pro samostatnost "lidových republik", které v obou regionech jednostranně vyhlásili vůdci radikálních vzbouřenců.

Pokud se lidé vysloví pro, není zcela jasné, zda výsledek povede k úplné nezávislosti, samostatnosti v rámci případné budoucí ukrajinské federace, či dokonce o připojení k Rusku. Vůdci separatistů zatím mlhavě prohlašují, že se o tom rozhodne až později.

Podle britské BBC organizátoři referenda naznačili, že ještě koncem měsíce chtějí uspořádat druhé kolo hlasování, v němž by se rozhodovalo o připojení k Rusku. Padlo prý dokonce datum 18. května.

Někde prý lidé hlasovali dvakrát

Separatisté v Doněcku už v sobotu oznámili, že hlasování bude platné bez ohledu na to, kolik lidí k urnám přijde. Organizátoři v Luhansku chtějí výsledky oznámit již v pondělí, nejpozději v úterý.

Zpravodaj ukrajinské agentury Ukrinform zaznamenal, že ve volebních střediscích Doněcké oblasti nechávali hlasovat každého, kdo přijde, i když není místním občanem a není na řádném seznamu voličů. Podobně jako tomu bylo dříve na Krymu k tomu využívali takzvané doplňovací seznamy. V jednom středisku prý potvrdili, že už v poledne měli na takovém seznamu zapsáno tisíc jmen.

V Luhanské oblasti bylo prý zase možné hlasovat i za jiného člověka. Podle reportéra zpravodajského serveru 0642.ua šlo najednou odevzdat hlasy za dvě osoby. Zejména v případě, že někdo nemohl do střediska přijít. Stačilo prý předložit osobní doklad zastupovaného voliče.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí v neděli obvinilo Kreml, že referendum "inspiroval, organizoval a financoval". Podle jeho prohlášení jsou strůjci této akce "teroristické bandy" vyzbrojené a vycvičené podle ruských standardů.

Odmítavé stanovisko Spojených států k separatistickému referendu zopakovala v noci na neděli mluvčí americké diplomacie Jennifer Psakiová. Zdůraznila, že Washington výsledek "těchto nelegálních referend" neuzná, a hlasování označila za pokus vytvořit "další spory a zmatek".

Schwarzenberg: Sankce vůči Rusku by měly být přísnější

Referendum o samostatnosti v Doněcké a Luhanské oblasti nevyřeší problémy Ukrajiny. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) by měla začít diplomatická jednání, k nimž by měli být přizváni i zástupci oblastí, které se chtějí od Ukrajiny odtrhnout. Zaorálek to v neděli uvedl v diskusním pořadu České televize (ČT).

Podle Zaorálka jsou referenda nelogická, protože prosazují separatismus ve chvíli, kdy dala kyjevská vláda najevo, že je připravena jednat o decentralizaci Ukrajiny. "Já vidím daleko větší šanci právě v tom, že by se akceptovalo diplomatické jednání, byť se zástupci jihu a východu Ukrajiny," řekl Zaorálek v Otázkách Václava Moravce.

Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) v diskusním pořadu kritizoval mírné sankce vůči Rusku. Podle něj se hned po obsazení Krymu měly zavést co nejpřísnější sankce, aby se zastavila ruská agrese. Podle Zaorálka Česko rozšíření sankcí podporuje, ale rychlé zavedení přísnějších sankcí by k zastavení Ruska a ke zlepšení situace dle jeho názoru zřejmě nepomohlo.

Podle Schwarzenberga by USA i EU měly více podporovat samostatnost Ukrajiny, a to zejména ekonomicky, hospodářsky, a také vojensky. "Ukrajina udělala tu chybu, že zanedbávala vlastní armádu jako spousta dalších evropských států a teď z toho má výsledky," uvedl Schwarzenberg.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
  • Diskuse
  • Celkem 1875 příspěvků
Referendum provázely boje. Na okraji Slavjanska bylo slyšet střelbu a výbuchy granátů (anonym)
Podle Zaorálka jsou referenda nelogická, protože prosazují separatismus...
Tak nám Žid Bakala vypnul (David (H))
diskuzi o Ukrajině paní Mullerová.
uklidni se hnědko, (anonym)
a piš své bláboly třeba sem
Ukrajinci konečně aplikují ruskou demokracii. (anonym)
Vzor 9 mm.
Český představitelé schvalují střílení do voličů na Ukrajině (anonym)
Jak víme z našeho tisku záporný postoj našich představitelů proti...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO)
Celkem 165 poslanců podepsalo před volbami čtyři desítky závazků, které...
VIDEO
Ukrajinská vlajka na checkpointu nedaleko hranic s Krymem
Eliška Nová
Rozhovor
"Rusko využívá organizovaný zločin na Ukrajině ve své strategii v...
reklama
reklama
reklama