Žádné známky uvolnění napětí na východě Ukrajiny nejsou patrné ani v pátek. Už přes týden tu proruští radikálové ovládají administrativní objekty ve víc než deseti městech.

Separatisté na východě Ukrajiny čtvrteční ženevská ujednání fakticky odmítli. Představitel hlavní bašty proruských vzbouřenců, samozvané Doněcké lidové republiky, v pátek prohlásil, že okupované objekty povstalci vyklidí až po demisi kyjevské vlády.

"Obsazené objekty by měl vyklidit každý, tedy i (premiér Arsenij) Jaceňuk a (úřadující prezident Oleksandr) Turčynov," řekl novinářům "lidový gubernátor" Doněcké oblasti Denis Pušilin.

Novou ukrajinskou vládu podle něj ruskojazyčné regiony neuznávají a žádají referendum o sebeurčení. 

Ve snaze realizovat ženevské úmluvy v pátek ukrajinská vláda vypracovala návrh zákona o amnestii. Vztahovala by se na osoby, které dobrovolně odevzdají nezákonně získané zbraně a vyklidí okupované objekty. Jaceňuk v pátek v parlamentu vyjádřil naději, že zákon bude v co nejkratší době schválen.

Zároveň ukrajinský úřadující prezident Oleksandr Turčynov a premiér Arsenij Jaceňuk v televizním prohlášení slíbili decentralizaci moci a zvláštní postavení ruštiny v nové ústavě.

Ukrajinská tajná služba SBU v pátek oznámila, že po dobu velikonočních svátků "aktivní fázi protiteroristické operace" na východě Ukrajiny pozastavuje. Podle ukrajinských pohraničníků se liberálnější velikonoční režim zavádí i na hraničních přechodech s Ruskem, které Kyjev ve čtvrtek zablokoval pro držitele ruských pasů starší 16 let.

Dále vyhrožovat sankcemi je "nepřijatelné"

Ruská diplomacie v pátek ostře kritizovala americké hodnocení dohody ze čtvrteční ženevské schůzky, která má vést k urovnání nejvážnější krize v Evropě od konce studené války.

Za "naprosto nepřijatelné" Rusové pokládají hrozbu novými protiruskými sankcemi, které Washington pomýšlí uplatnit v případě, že Moskva neuklidní proruské separatisty na východě Ukrajiny. Američané se prý jen snaží ospravedlnit počínání kyjevského režimu, který chce na jihu a východě Ukrajiny násilím potlačit protesty obyvatel rozhněvaných porušováním svých práv.

Boje o televizní signál

Poměrně klidnou noc ze čtvrtka na pátek narušil ozbrojený incident nedaleko Kramatorska na severu Doněcké oblasti. Ukrajinské jednotky se tam pokusily zlikvidovat kontrolní silniční post povstalců, aby zajistily průjezd vojenské techniky na nedaleký Slavjansk. Z místa bojů se podle agentury Unian ozývaly výstřely a výbuchy granátů, nad Kramatorskem kroužily bojové vrtulníky. Incident si údajně vyžádal jednu oběť.

Komando ukrajinské tajné služby SBU v pátek v Kramatorsku vytlačilo z místního radiotelekomunikačního centra separatisty a obsadilo televizní vysílací věž. Vzbouřenci se vysílacího zařízení zmocnili ve čtvrtek a zprovoznili dříve vypnutý příjem ruských televizních kanálů. Po pátečním zásahu SBU bylo ruské vysílání znovu vypnuto, oznámil list Ukrajinska pravda.

Boj o televizní signál se v pátek rozpoutal i v Charkově, kde na televizní věž zaútočila skupina neznámých ozbrojenců. Podle mluvčí SBU Maryny Ostapenkové se situace v Charkově rychle mění, útočníci odpojili vysílač od elektrické rozvodny a opakovaně se pokoušejí ho obsadit.

Na anektovaný poloostrov Krym podle agentury Unian ve čtvrtek ruská letadla dopravila ozbrojence bez hodnostního označení, kteří mají být nasazeni k vyvolávání nepokojů na východě Ukrajiny.

Příštím terčem se údajně stane Záporožská oblast. Ozbrojenci prý dostali k dispozici autobusy se záporožskou poznávací značkou a vyrazili na sever. Záporožská oblast leží na jihovýchodě Ukrajiny a její hranice jsou od Krymu vzdáleny jen asi sto kilometrů.

Janukovyč obviněn z terorismu

Z podnětu SBU byl v pátek na Ukrajině vydán zatykač na Alexandra Janukovyče, syna svrženého prezidenta. Muž, jehož jmění se odhaduje na půl miliardy dolarů, je od února stíhán za padělání dokumentů a podvody. Hrozí mu až pět let vězení.

 

 

Samotného exprezidenta v pátek ukrajinská generální prokuratura obvinila z terorismu. Spolu s bývalým šéfem tajné služby SBU Oleksandrem Jakymenkem a exministrem vnitra Vitalijem Zacharčenkem měl Janukovyč vytvořit "teroristickou organizaci", která je odpovědná za únorovou střelbu do demonstrantů v Kyjevě. 

Janukovyč a Zacharčenko už jsou stíháni za vraždu, po novém obvinění by mohli být odsouzeni až k 15 letům vězení.