Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pátek podepsal nové zákony, které představitelé Západu kritizovali jako protidemokratické a omezující svobodu shromažďování. Prezidentovi stoupenci ve čtvrtek v parlamentu protlačili přes protesty opozice novelu trestního zákoníku omezující možnosti protestů, které v Kyjevě trvají už skoro dva měsíce.

Zákony budou mít dopady i na práci novinářů nebo neziskových organizací.

Ukrajinská veřejnost i politika je hluboce rozdělena od chvíle, kdy prezident Janukovyč loni v listopadu odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a dal přednost těsnější spolupráci s Ruskem.

Protesty v ulicích Kyjeva od té doby neutichají. Opozice podezírá, že nové zákony mají zřejmě napomoci k ukončení demonstrací.

Posilují tresty přesně za ty formy protestů, kterých demonstrující v posledních týdnech nejčastěji využívali, například blokování veřejných budov, nošení masek na demonstracích či nepovolené stavění stanů na veřejných místech a podobně.

 

Konec Automajdanu

Mimo zákon míří i manifestační jízdy v kolonách více než pěti aut. Tuto formu protestu aktivisté překřtili na Automajdan podle Euromajdanu, označení občanských protestů na kyjevském náměstí Nezávislosti.

Během automobilového protestu dojedou stovky aktivistů svými vozy k rezidenci některého z vládních politiků, kde začnou nepřetržitě troubit. Na konci prosince byl takto "překvapen" Viktor Janukovyč, když se v blízkosti jeho soukromého sídla na předměstí Kyjeva shromáždily 2 tisíce troubících aut. Podobně troubily i v okolí domů premiéra Azarova nebo generálního prokurátora Pšonky. 

"Malé Rusko"

Nový zákon dopadne i na neziskové organizace, které budou v případě financování ze zahraničí označeny po ruském vzoru za "zahraniční agenty." Podle ukrajinských médií bude navíc poškozena svoboda tisku.

"O nepokojích už nebude mít kdo informovat. Svoboda tisku je poškozena kriminalizací pomluvy a také novinkou, která umožňuje na základě rozhodnutí experta zakázat jakoukoliv stránku nebo uživatele na internetu. Abyste mohli jeho verdikt zvrátit, potřebujete rozhodnutí soudu," popisuje změny, které nový zákon přinese, novinářka Kyjev Post Katja Gorčinská.

"Jinak řečeno, vítejte v policejním státě. Říkáme mu malé Rusko," dodává Gorčinská.

Rozzlobená EU

Janukovyč nevyslyšel výzvu šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové, aby před svým podpisem zajistil úpravu norem do souladu s mezinárodními závazky své země.

Ashtonová v pátečním prohlášení uvedla, že legislativní změny byly přijímány narychlo a zjevně bez respektu k parlamentním procedurám i demokratickým tradicím. Znepokojena je nejen pravidly omezujícími svobody shromažďování a projevu, ale také těmi, která omezují možnosti občanské společnosti a zjednodušují proceduru odebírání poslaneckých mandátů.

Podle eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho jde nová legislativa proti ukrajinským evropským aspiracím i závazkům. Tento šokující obrat bude mít podle komisaře dopad na svobody občanů i vztahy s unií.

"Způsob, jakým byla tato široce zaměřená legislativa týkající se lidských práv a právního systému urychleně protlačena parlamentem bez náležité rozpravy, je nepřijatelný," uvedl generální tajemník Rady Evropy Thorbjorn Jagland. 

USA pohrozily sankcemi

Spojené státy už ve středu varovaly ukrajinské vedení, že případný násilný zásah proti prozápadním demonstrantům v Kyjevě může vést k sankcím.

Obavy z policejního násilí v Kyjevě vyvolaly středeční zprávy o rozhodnutí kyjevského soudu, který na žádost radnice zakázal veškeré protesty a manifestace v centru města až do počátku března. Podle ukrajinských médií může ministerstvo vnitra využít tento verdikt k ospravedlnění zásahu proti demonstrantům.