Francouzská levice má důvod k oslavám. Šest týdnů po prezidentských volbách, v nichž zvítězil François Hollande,  jeho Socialistická strana (PS) získala parlamentní většinu. Rozhodlo o tom nedělní druhé kolo voleb do dolní sněmovny parlamentu.

Francouzští socialisté získali 314 z 577 poslaneckých mandátů. Podle agentury AFP se mohou nyní pod taktovkou prezidenta Françoise Hollanda pustit do plnění svého volebního programu a také do boje proti zhoršující se krizi v eurozóně.

Kromě porážky pravice volby poznamenal návrat krajní pravice do parlamentu v podobě tří poslanců, z nichž dva jsou z nacionalistické Národní fronty (FN) Marine Le Penové. Té se nicméně do zákonodárného sboru probojovat nepodařilo. Naopak úspěšná byla její neteř a vnučka zakladatele strany Jeana-Marieho Le Pena - dvaadvacetiletá Marion Maréchalová-Le Penová, která je také nejmladší poslankyní.

Socialistická strana (PS) obdržela 280 míst v parlamentu, její další levicoví spojenci 34 mandátů. Nemusí se tak spoléhat na Zelené, kteří získali 17 křesel, a radikální levici, která bude zastoupena deseti zákonodárci.

Velkým poraženým voleb je Svaz pro lidové hnutí (UMP) bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho, které má 194 křesel. Společně s dalšími pravicovými skupinami má dohromady 229 míst. Podle AFP byla volební neúčast rekordní - pohybovala se kolem 44 procent.

Dalším rekordem letošních francouzských parlamentních voleb je počet žen, které se do Národního shromáždění dostaly. Nyní je jich 155, zatímco při předchozích volbách před pěti lety se jich poslankyněmi stalo 107.

Zhruba měsíc a půl po vítězství v prezidentských volbách nad Sarkozym tak bude mít nyní Hollande volné ruce pro realizaci svého volebního programu, který zahrnuje ambiciózní daňovou reformu a oživení francouzského průmyslu.

Socialisté se svými nejbližšími spojenci nejsou díky výsledkům voleb odkázaní na spolupráci s radikální levicí, která postrádá ambice k tvorbě politiky v rámci Evropské unie a s níž si PS nerozumí ani v ekonomických otázkách.