Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se v příspěvku pro pondělní vydání německého listu Süddeutsche Zeitung ohradil proti německé, a zejména bavorské kritice dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Nezná prý jiný případ, kdy by na sousedy byl vyvíjen takový nátlak, aby ustoupili od svých záměrů. Zdůraznil přitom svrchované právo České republiky rozhodnout o své energetické koncepci.

"Česko není jedinou zemí v Evropě, která získává elektřinu z jádra. Neznám však jiný podobný případ, kdy by soused vyvíjel tak velký tlak, aby druhou stranu odradil od jejího záměru, jako je tomu proti Temelínu. Nemluvě o často přehnaných zprávách v bulvárním tisku o výpadcích," píše Schwarzenberg.

"Dnes se často a mnohdy emocionálně diskutuje o německém odklonu od jádra a o jeho důsledcích – stejně jako o českém rozhodnutí dále rozvíjet jadernou energii. Důležité přitom je brát ohled na svrchovanost v rozhodování každé země," zdůraznil šéf české diplomacie.

Oboustranný respekt

Připomněl, že Česko respektuje a podporuje německé rozhodnutí nahradit využívání jaderné energie obnovitelnými zdroji. "A to i navzdory skutečnosti, že životně důležité dodávky energie ze severu na jih Německa proudí přes Česko a extrémně přetěžují českou přenosovou síť," dodal Schwarzenberg.

Výstavbu dalších dvou bloků temelínské elektrárny v Německu nejhlasitěji kritizují Bavoři; odmítavé stanovisko k elektrárně vedle tamních ekologických aktivistů zaujalo i mnichovské ministerstvo životního prostředí.

Právě bavorské straně český ministr vzkázal: "Zaujmout hned od počátku odmítavé stanovisko budoucí debatě nijak nepomůže. Tady mají povinnost zejména politici, aby to, čeho se v posledních letech dosáhlo, se lehkovážně nedávalo v sázku, čímž by se vyslaly špatné signály."

Schwarzenberg svůj příspěvek zveřejnil den před konáním veřejné debaty Němců s českými odborníky o Temelínu, která se uskuteční v bavorském Pasově. Ministr doufá, že tato diskuse, kterou Němcům stejně jako Rakušanům nabídla česká vláda, se setká s větším pochopením.