V Řecku zasaženém hlubokou ekonomickou krizí se v neděli konají předčasné parlamentní volby. Obyvatelé země, rozčarovaní klesajícími příjmy, rostoucími daněmi a zvyšující se nezaměstnaností, v nich mají rozhodnout o novém rozložení politických sil.

V Evropské unii kvůli tomu vládne nervozita, protože výsledky hlasování nemusí věštit nic dobrého pro setrvání Řecka v eurozóně kvůli neochotě Řeků dále snášet tvrdá úsporná opatření.

Podle předvolebních průzkumů by měla zvítězit pravicová Nová demokracie (ND). Tato proevropsky zaměřená strana ale nemá prakticky naději na zisk nadpoloviční většiny v parlamentu k sestavení jednobarevné vlády. Podle výpočtu řeckých médií v nejlepším případě získá 130 poslanců ve 300členném parlamentu, takže nedokáže sama sestavit vládu.

Jako přirozený koaliční partner se tak jeví socialisté (PASOK), kteří skončí patrně na druhém místě a kteří jsou už tou poslední stranou v parlamentu, která je ochotná se dál podřizovat podmínkám eurozóny a pokračovat v úsporné politice. Vůdce ND Antonis Samaras ale před volbami prohlásil, že se socialisty už do koalice nepůjde.

 

Do řeckého parlamentu se podle předpovědí dostane kromě ND a PASOK ještě asi šest až osm malých politických stran z pravého i levého politického spektra, které spojuje jedno: konec dalším tvrdým hospodářským omezením vyplývajícím z hlubokého zadlužení státu, a tedy zřejmě opuštění společné evropské měny.

Volební místnosti se zavírají v 6 hodin večer. První odhady výsledků po sečtení 10 až 15 procent odevzdaných hlasovacích lístků budou kolem půl deváté středoevropského času, první směrodatnější výsledky pak kolem 22:30.