Komár tygrovaný, který šíří například horečku dengue nebo nemoc chikungunya, může mít vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy.

Varují před tím vědci v časopise Interface britské Královské společnosti, který ve středu vychází.

Aedes albopictus, který je původem z Asie, ale v posledních desetiletích se mocně rozšířil do dalších teplých, ale netropických oblastí ve světě, je odpovědný také za přenos žluté zimnice nebo západonilského viru.

Do Evropy se poprvé dostal koncem 70. let minulého století, a to díky dovozu zboží z oblastí jeho výskytu, a v současnosti se uchytil už v 17 evropských zemích. V České republice výskyt tohoto druhu zatím zaznamenán nebyl.

Nemoci dengue nebo chikungunya byly v roce 2010 hlášeny ve Francii. Dengue si ve stejném roce přivezl domů také německý turista, který se předtím rekreoval v Chorvatsku.

Podle výzkumníků Univerzity v Liverpoolu, kteří shromáždili údaje o vývoji počasí v Evropě od roku 1950, jsou klimatické podmínky na starém kontinentu pro výskyt komárů tygrovaných čím dál tím příznivější. Mohou za to stoupající průměrné teploty a zároveň větší vlhkost vzduchu a rostoucí množství srážek.

Jestliže od 60. do 80. let začaly pro komáry být příznivé jižní oblasti Francie, Itálie, severní Španělsko, východní pobřeží Jaderského moře a také západní Turecko, pak v posledních dvou desetiletích se tomuto hmyzu otevírá cesta také na severozápad Evropy, tedy do zemí Beneluxu, západního Německa a na Balkán.

Naopak stále sušší počasí ve Středomoří již komárům tygrovaným přestává vyhovovat.

Vědci upozorňují, že ve svém výzkumu se ale nezaměřovali na vegetační a půdní podmínky v "ohrožených" oblastech, které také mají významný vliv pro zdařilé množení tohoto hmyzu.