Pomoc babičky a dědečka při hlídání a výchově dětí je pro více než jednu třetinu rodin v Německu neodmyslitelnou součástí každodenního života. Teď by se tyto domácnosti mohly dočkat podpory i ze strany státu.

Kristina Schröderová, německá ministryně pro rodinu, navrhuje zavést institut tzv. "dovolené pro prarodiče" (Grosselternzeit).

"Jde o to, aby si rodiny mohly svobodně vybrat," říká pro německý časopis Spiegel mluvčí ministryně pro rodinu Katja Laubinger. "Chceme, aby si rodiny mohly rozložit svůj čas, jak se jim hodí."

Má to však zatím háček. Stát prozatím chce jen pracujícím prarodičům zaručit, že se po své "mateřské" dovolené budou moct vrátit zpět do zaměstnání, ale během ní jim nebude vyplácet žádné peníze, což řada lidí kritizuje.

Vzdělaní nebudou mít zájem

"Plán ministryně je jen velká show," říká pro Spiegel profesorka sociologie z Vechtské univerzity. "Má to vypadat jako pomoc, ale ve skutečnosti se chce stát jen zbavit odpovědnosti investovat do péče o děti."

Možnosti podle ní kvůli nevýhodným podmínkám využijí spíše lidé bez vyššího vzdělání, kteří "pracují na špatně placených místech, kde nemají perspektivu kariérního vzestupu."

"Mně to přijde jako krok zpátky," prohlašuje jedna z dotázaných matek. "Hlavně pokud prarodiče nebudou dostávat žádné peníze."

Mnozí však plán podporují a vyzdvihují, jaký přínos má pro dítě, když se o něj pečuje rodina. "Můj syn je mnohem klidnější, když se o něj starají prarodiče spíš než někdo cizí," říká Anita, další ze zpovídaných matek. "Vidím ten rozdíl, když si ho vyzvedávám," dodává pro Spiegel.