Běloruské ministerstvo zahraničí v úterý vyzvalo polského velvyslance v Minsku a vedoucího stálé mise Evropské unie, aby opustili zemi.

Ke konzultacím zároveň povolalo do Minska své velvyslance ve Varšavě a Bruselu. Krok je podle ministerstva reakcí na rozšíření protiběloruských sankcí, o němž bylo v pondělí rozhodnuto v Bruselu.

Běloruské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že velvyslanci Polska a EU by měli ve Varšavě a v Bruselu "tlumočit pevné stanovisko běloruské strany o nepřijatelnosti nátlaku a sankcí".

České ministerstvo zahraničí odpoledne nemělo informace o tom, že by se výzva týkala také českých diplomatů v Minsku, řekl ČTK Karel Šrol z tiskového oddělení ministerstva.

Minsk oznámil, že zakáže vstup do země těm občanům států EU, kteří se na rozšíření protiběloruských sankcí podíleli. Pokud budou podobná opatření pokračovat, "přijme Bělorusko další kroky k ochraně svých zájmů," uvedlo v prohlášení běloruské ministerstvo.

231 nežádoucích osob

Evropská unie v pondělí rozšířila o zhruba dvacet lidí seznam běloruských občanů, které sankce postihují. Osoby uvedené na seznamu, kterých je nyní 231, nesmějí vstoupit na území EU a jejich účty v západních bankách jsou zablokovány.

Evropská unie spolu s USA vyhlásila sankce proti Bělorusku počátkem loňského roku v reakci na silnou vlnu represí, které režim prezidenta Alexandra Lukašenka rozpoutal proti opozici.

Její protesty vyvolal průběh a výsledky prezidentských voleb z prosince 2010, v nichž už počtvrté zvítězil Lukašenko. Masové demonstrace v Minsku a dalších městech policie násilím rozehnala, kolem 600 lidí bylo zatčeno a čtyřicet z nich odsouzeno až k sedmiletým trestům vězení.

Diplomaté EU v pondělí seznam osob, na něž se sankce vztahují, rozšířili o jednadvacet osob, zejména policistů a představitelů justice.

Seznam měl být podle agentury Reuters původně širší, jeho součástí měla být i skupina běloruských podnikatelů. Rozpory vznikly kolem miliardáře Juryje Čyže, který je mimo jiné vlastníkem fotbalového klubu Dynamo Minsk. Jeho zařazení do seznamu lidí vystavených sankcím zablokovalo k nelibosti ostatních států EU Slovinsko.

Čyž podle běloruského tisku vlastní stavební firmu, která se slovinskou společností Riko Group vyhrála soutěž na stavbu hotelu Kempinski v Minsku. Hodnota kontraktu je 100 milionů eur. Slovinsko se údajně obává, že postih běloruského podnikatele by obchod mohl zmařit.

Britský ministr zahraničí William Hague údajně vyjádřil nad omezením seznamu nelibost. "Stalo se, co se stalo. Je to lepší, než nic," komentoval zkrácení seznamu šéf litevské diplomacie Andronius Azubalis.