Maďarský parlament ovládaný vládní pravicí schválil sérii ústavních změn, které zvyšují vládní kontrolu nad justicí a centrální bankou. Kromě toho také pohánějí opoziční socialisty k odpovědnosti za komunistickou minulost.

Formou dodatku k nové ústavě, která začne platit od 1. ledna, posílil parlament pravomoci generálního prokurátora, který si bude moci vybírat, jaký soud pověří právní kauzou, jíž se bude zabývat.

Parlament také schválil nový zákon o centrální bance, který umožňuje její fúzi s finančním regulátorem, a to navzdory protestům z Evropské unie a Evropské centrální banky. Podle nich je tím ohrožena nezávislost centrální banky.

Prokuraturu vede člověk blízký premiérovi Viktoru Orbánovi, takže panují obavy o zachování nezávislosti justice. Opatření dříve schválené v podobě zákona zrušil v polovině prosince ústavní soud, který ale již nebude moci podobně zasáhnout proti právnímu aktu, který se fakticky stává součástí ústavy.

Posílení kontroly nad justicí ostře kritizovala evropská komisařka Viviane Redingová i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Poslanci rovněž schválili změny ve funkcích v čele nejvyššího soudu a v úřadu ombudsmana, a také další ústavní dodatek, na jehož základě je na opoziční socialisty, jakožto následníky bývalé komunistické strany, uvalena odpovědnost za zločiny komunismu.

 

Socialistická strana je výslovně označena za "zločineckou organizaci". Není z toho ale jasné, zda jí tím má být nějak omezena politická činnost. Těm jejím členům, kteří byli funkcionáři za totalitní éry, ale hrozí sankce v podobě snížení či dokonce zrušení starobního důchodu.

Poslanci z řad opozičních socialistů a zelených hlasování bojkotovali a opustili zasedací místnost.

A co bývalí komunisté ve Fideszu?

Agentura AFP v této souvislosti upozornila na ironickou okolnost, že i v Orbánově Svazu mladých demokratů (Fidesz) jsou dva bývalí členové ústředního výboru komunistické strany, kteří v pátek patřili mezi čestné hosty parlamentu.