reklama
reklama
1. 11. 2011 | poslední aktualizace: 1. 11. 2011  11:59
Ukrajina: Škrty dávek černobylským veteránům

Ukrajina chce černobylským veteránům škrtnout dávky. Před parlamentem demonstrují stovky lidí

Po havárii v černobylské jaderné elektrárně pomáhali při záchranných pracech. I když většina z nich bojuje s doživotními následky, vláda jim chce omezit příděl sociálních dávek a penzí. Proti tomu teď před budovou parlamentu protestují stovky lidí.
Čtěte více o: Ukrajina | Černobyl
Protesty před ukrajinským parlamentem
Protesty před ukrajinským parlamentem
foto: Reuters

Několik set lidí vzalo útokem parlamentní budovu v ukrajinské metropoli. Dav prolomil zátarasy a snaží se proniknout do sněmovny na protest proti chystanému omezení sociálních dávek pro osoby, které se před 25 lety podílely na likvidaci následků havárie černobylské jaderné elektrárny. Policie zatím tlaku rozhořčených demonstrantů odolává.

Ukrajinský parlament v rámci úsporných opatření projednává návrh zákona o omezení sociálních dávek a penzí pro Ukrajince, kteří se po havárii černobylské jaderné elektrárny v roce 1986 podíleli na záchranných pracích. Právní předpis byl s připomínkami schválen v prvním čtení a odeslán vládě k dopracování.

reklama

Připravovaná novela vyvolala mezi veřejností krajně negativní reakce. Do Kyjeva se v úterý sjely stovky bývalých černobylských záchranářů z nejrůznějších míst země ve snaze krácení dávek zabránit. Lidé obsadili prostor před parlamentní budovou a zahájili časově neomezenou demonstraci.

Část protestujících prorazila policejní zátarasy a opakovaně se pokusila proniknout do sněmovny. Lidé nesli transparenty "Ruce pryč od černobylských dávek" a "Nesahejte nám na penze". Radnice na místo střetů povolala speciální policejní oddíly, které dav blokují. Do protestů se podle agentury Unian zapojili i bývalí účastníci sovětské invaze do Afghánistánu.

Chaotická situace zavládla i uvnitř parlamentní budovy, kde se vyhrotily spory mezi vládní koalicí a opozicí kvůli osudu expremiérky Julije Tymošenkové. Kyjevský soud ji nedávno poslal na sedm let do vězení kvůli údajnému poškození státu při podpisu smlouvy na dovoz ruského zemního plynu. Tymošenková obvinění odmítá a označuje za politický útok.

Poslanci opoziční strany Vlast (Baťkivščyna), které vězněná expremiérka předsedá, se dnes ve sněmovně dostali do ostrého konfliktu se zastupiteli vládní Strany regionů. Opozice obsadila parlamentní tribunu, ohradila ji barikádou z lavic a vyvěsila na ni plakát s nápisem "Svobodu pro Juliji".

Opoziční poslanci žádají, aby parlament zařadil na program jednání návrh zákona, který by Tymošenkovou zbavil trestní odpovědnosti za hospodářská rozhodnutí učiněná v ústavní funkci. To by podle opozičních poslanců vedlo k jejímu okamžitému propuštění. Poslanci vládních stran jsou ochotni o podobném návrhu jednat, nikoli ale v takovém znění, které by Tymošenkové umožnilo vyjít z věznice.

Autoři: ČTK
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Když jsem viděl videa, (vox populi)
jak tam ti chudáci běhali a uklízeli to svinstvo, nedostatečně...
opozicni strana se spravne jmenuje Blok Julie Tymošenko - Batkivština (Otčina) (Oslik)
Dobry den, opravte si prosim chybu v nazvu opozicni strany. Ta...
prof. Ing. (Václav Klaus)
Ukrajina s tím zřejmě musí ještě nějaký rok počkat, až bude žít...
co je to tam za protilidovou vládu (anonym)
která bere i postiženým občanům.nejdřív je nechají ozářit a ted...
jako v ČEZku (tom)
U nás v ČEZku je to podobné, jen se tu zatím až tak moc neozařuje,...
Zobrazit diskusi

Nový občanský zákoník

Postavení společníků veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti

Největší změna soukromého práva za 20 let.
Co se změní pro vás?

Vstupte do speciálu iHNED.cz
Nejčtenější
reklama
VIDEO
Volby, ilustrační foto
Matěj Smlsal
Volby 2014
Do komunálních voleb jde letos 230 tisíc lidí. Nejvíce z nich se jmenuje...
VIDEO
Gazprom prý není schopen uspokojit rostoucí poptávku z EU
ČTK
Podle ředitele společnosti Gazprom nedokáže ruský producent zemního plynu...
reklama
reklama
reklama