Francouzská levice má po více než padesáti letech většinu v Senátu. Z konečných výsledků nedělních voleb vyplývá, že levicové strany získaly v 348členné horní komoře parlamentu těsnou převahu 177 mandátů. Vítězství opoziční levice v dosud tradičně pravicové horní komoře může ovlivnit také výsledky prezidentských voleb, které se budou konat příští rok na jaře.

Favorit na prezidentskou kandidaturu za opoziční socialisty François Hollande interpretuje výsledek jako příznak rozkladu systému pravicového prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle něj mohou být volby do Senátu předzvěstí výsledku prezidentských a parlamentních voleb v roce 2012.

"Po historických senátních volbách tu můžeme mít i historické prezidentské volby," myslí si Hollande. "Změna je v chodu," přitakal šéf socialistických senátorů Jean-Pierre Bel.

Také poražení zástupci pravice připouštějí, že prohra pro ně může mít važné následky. Dosavadní předseda Senátu Gérard Larcher v této souvislosti hovořil o politickém zemětřesení. Šéf vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) Jean-François Copé ale zdůraznil, že výsledky voleb jsou sice zklamáním, ale ne překvapením.

Volby do Senátu jsou ve Francii nepřímé a volitele tvoří 72 tisíc poslanců místních zastupitelstev a poslanců regionálních rad. Právě na regionální úrovni má přitom levice silné zastoupení vzhledem k úspěchům v místních volbách, jichž dosáhla od roku 2004.

Levicová frakce, tvořená socialisty, Stranou zelených a komunisty, získala v Senátu většinu poprvé od vzniku Páté republiky v roce 1958. Pravicová vláda však poukazuje na to, že opoziční většina v horní komoře pro ni nebude nijak závažnou překážkou, protože má stále převahu v dolní komoře, která má při schvalování zákonů poslední slovo.

Le Figaro: Nic není ztraceno

Komentáře francouzských deníků se den po volbách nesou přesně v duchu jejich politických inklinací. Zatímco levicový list Libération hovoří o dobytí pravicové pevnosti a důležité symbolické porážce, kterou prý voliči uštědřili vládnoucí garnituře, pravicové Le Figaro se na věc dívá z opačné strany.

Podle jeho komentátora nynější volby s volbami v příštím roce nijak nesouvisí, i když by si to levice přála, a pro pravici rozhodně není nic ztraceno.

Horní komora je ve Francii důležitou pojistkou proti nekvalitní legislativě a má právo zákonodárné iniciativy. Šéf Senátu je formálně druhým mužem ve státě a v případě indispozice prezidenta se ujímá jeho funkcí.