Všechna mezinárodní letiště v Česku v úterý obnovila normální provoz. Aerolinie ale dále škrtají ve svých letových řádech.

V Česku první letadla vzlétla v pondělí v Praze, Ostravě, Brně a Pardubicích, dnes byla vypravena i letadla z Karlových Varů. Podle běžných letových řádů se ale zdaleka nelétá. Ruzyňské letiště do 18:00 uskutečnilo 116 ze 182 letů naplánovaných na celý den. Ruzyně většinu dne fungovala na méně než 60 procent. Další lety jsou ale plánovány na pozdní večer.

Provoz na českém nebi zůstává zachován, přestože islandský vulkán dál chrlí popel. Děje se tak na základě pondělního rozhodnutí evropské organizace řídících letového provozu Eurocontrol, která prostor nad Evropou rozdělila do tří měnitelných zón. První zóna je zcela bezletová, ve druhé zóně platí varování, ale letecké společnosti zde mohou létat na základě vlastního rozhodnutí, třetí zóna je zcela bez omezení.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že čerstvý vítr ze severozápadu může z Islandu do Česka přinést nový oblak sopečného prachu a znovu způsobit problémy v letecké dopravě. Také islandští meteorologové v úterý vyjádřili obavy z dalšího vývoje počasí. Oblak popela stoupajícího ze tří kráterů vulkánu na jihu země se sice zmenšuje, koncentrace prachových částic nad některými částmi evropského kontinentu ale kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám opět vzrostla.

Obnova létání v Evropě potrvá

Další evropské státy, které minulý týden ochromil prach z islandské sopky, obnovují leteckou dopravu jen pomalu. Podle Evropské unie se v úterý podařilo pokrýt asi 90 procent pravidelných dálkových tras a 30 procent středně dlouhých. Kvůli oblaku sopečného prachu z Islandu je evropská letecká doprava paralyzovaná již pátým dnem.

"Z obvyklých až 28.000 letů denně se dnes uskutečnilo 46 procent," informovala k večeru služba Eurocontrol. To znamená podstatné zlepšení stavu oproti předchozím dnům - v pondělí bylo podle Eurocontrolu odvoláno 67 procent letů. 

Letadla vůbec nelétají třeba v Londýně. Kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám byly navíc některé země nuceny vzdušný prostor opět uzavřít. Nad kontinentem se v úterý uskutečnila jen polovina běžných letů.

Kvůli novému mraku sopečného popela uzavírku prodloužilo Německo, svá letiště znovu uzavřelo i Polsko. Letecký provoz nadále stojí i v Dánsku a ve Finsku. Naopak k zemím, které vzdušný prostor otevřely už dříve, se v úterý přidalo Švýcarsko, Lotyšsko a celá Itálie.

Postupně začínají fungovat pařížská letiště Charles de Gaulle a Orly. Společnost Air France oznámila, že ve středu obnoví 100 procent letů na dálkových trasách. Kvůli popelu z islandské sopky ale ještě odloží spoje na severu a severovýchodě Evropy. Ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo dodal, že ve středu Air France zajistí 60 procent letů na středně dlouhých trasách.

Přistávání letadel povolují i belgická letiště. Podle tiskových agentur je situace nyní chaotická.

Co je ve vzduchu?

Několik evropských leteckých společností uskutečnilo v úterý zkušební lety bez pasažérů v oblasti zasažené vulkanickým popelem z islandské sopky. Dánsko vyslalo do výšky 6000 metrů vědecký speciál vybavený četnými přístroji na sběr informací o stavu ovzduší. Všechny tyto pokusy směřují ke snaze zjistit, nakolik může popílek letadla skutečně ohrozit a zda má tedy zákaz letového provozu skutečné opodstatnění. Především piloti požadují jasná pravidla.

Německá letecká společnost Lufthansa zahájila dnes rozsáhlý zkušební let vulkanickým mrakem nad evropským kontinentem. Dálkový linkový letoun Airbus A340-600 odstartoval odpoledne z Frankfurtu nad Mohanem, na palubě ale nese vědecký kontejner Caribic, připravený ve spolupráci s ústavem Maxe Plancka v Mohuči. Letoun má strávit ve vzduchu řadu hodin a měřit koncentraci popílku a jeho rozdělení nad Evropou. Výsledky se očekávají až v příštích dnech, uvedla DPA.

 

Vulkanický popel trápí i Hollywood

Do nečekaných potíží se dostal i Hollywood. Filmové studio Paramount Pictures muselo kvůli mraku vulkanického popela zrušit londýnskou premiéru filmu Iron Man 2. Ohrožena je i světová premiéra dalšího hollywoodského trháku, Robina Hooda. Bobby McFerrin odložil své dubnové koncerty v Praze na květen.

Filmový festival v Kodani si zase musel znovu zvolit značnou část jury místo těch odborníků, kteří nemohli přijet. Británie zase uvízlým návštěvníkům zpřístupnila národní památky zdarma, a korunu všemu dali snad britští konzervativci, podle nichž může sopečný popílek ovlivnit výsledky voleb, a to v jejich neprospěch.