Izraelská armáda potvrdila, že ve čtvrtek ostřelovala školu OSN, která sloužila jako útočiště pro uprchlíky v Pásmu Gazy. Podle armádního mluvčího byl ale školní dvůr v tu dobu prázdný a minometná střela nemohla nikoho zabít.

Vyplývá to z dosavadního vyšetřování incidentu, které izraelská armáda provádí. Při útoku zemřelo 16 lidí a dalších nejméně 200 bylo zraněno.

Palestinské zdroje uvádí, že školu ve městě Bajt Hanún zasáhly tři střely vypálené z izraelských tanků. Lidé schovaní ve škole se v okamžiku útoku údajně zrovna připravovali na evakuaci kvůli neustálým bojům v blízkosti budovy.

Podle armádního mluvčího Petera Lernera vojenské vyšetřování ukázalo, že byla do oblasti vypálena jedna střela a je "velmi nepravděpodobné, že mohla způsobit něčí smrt".

Šéf OSN Pan Ki-mun ihned po útoku prohlásil, že je incidentem zděšen. Při tragédii podle něj zemřely zejména děti a ženy, o život ale prý přišli i zaměstnanci OSN, dodal bez bližších podrobností.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle agentury Reuters v pondělí odmítl ranní výzvu Rady bezpečnosti OSN k okamžitému a bezpodmínečnému humanitárnímu příměří v Pásmu Gazy. Ta výzvu schválila v prohlášení na pondělním mimořádném zasedání v New Yorku. Boje mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamas pokračují již 21. dnem a vyžádaly si přes tisíc obětí.

Podle Netanjahua se výzva Rady bezpečnosti "vztahuje k potřebám krvelačné teroristické skupiny, která napadá izraelské civilisty". Nebere však prý v potaz bezpečnostní potřeby Izraele, ke kterým údajně patří zejména demilitarizace Pásma Gazy.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun přitom dnes prohlásil, že obě strany konfliktu "vyjádřily vážný zájem" na dalším čtyřiadvacetihodinovém humanitárním příměří. Neshodly se ale podle něj na jeho načasování.

Pan Ki-mun dnes také řekl, že ukončení izraelsko-palestinského sporu je otázkou "politické vůle". Političtí lídři Izraele i Palestinců prý musí prokázat více lidskosti. "Proč tito lídři nechávají zabíjet své vlastní lidi? To není zodpovědné, je to morálně špatné," dodal.

Rada bezpečnosti se v pondělí sešla na začátku dne, kdy muslimové začínají slavit konec postního měsíce ramadánu - svátek Íd al-fitr, poznamenala agentura AP. Všechny dosavadní snahy o dosažení příměří zatím selhaly.

V prohlášení rady se mluví o tom, že příměří umožní dodávku nutně potřebné pomoci pro obyvatele Gazy, které v oblasti uvěznily boje. Bez toho, že by byl konkrétně jmenován Izrael či Hamas, dokument rovněž vyzývá obě strany konfliktu k tomu, aby "přijaly a dodržovaly humanitární příměří v období svátku Íd al-fitr a po něm".

Humanitární pomoc pro Pásmo Gazy připravuje turecká organizace IHH. Podle pondělní zprávy izraelského rozhlasu ji bude chránit před případným izraelským útokem turecké námořnictvo. IHH přišla při podobné akci před čtyřmi lety při izraelském útoku o devět lidí a turecko-izraelské vztahy jsou tímto incidentem dodnes poznamenány.