Izrael vyhoví dlouhodobé palestinské žádosti na propuštění palestinských vězňů v zájmu obnovy mírových jednání. V sobotu to oznámil izraelský ministr mezinárodních vztahů a pro strategické záležitosti Juval Steinic. Počet Palestinců, kteří vyjdou z izraelských věznic, ani žádný termín tohoto kroku ale neupřesnil. Na žádné další požadavky Palestinců, které podle nich musejí být splněny před obnovou jednání, ale Izrael podle Steinice nepřistoupil.

Izrael neučinil žádné ústupky vůči Palestincům ani v jejich požadavku na vymezení hranic budoucího palestinského státu podle linií před válkou z roku 1967, ani v žádosti o úplné zastavení výstavby v izraelských osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě.

"Není žádná šance, že bychom vstoupili do rozhovorů, které by začínaly definováním územních hranic nebo ústupků Izraele, ani zmrazením výstavby," řekl Steinic podle Reuters.

Nejmenovaný vysoký palestinský činitel blízký jednání stejné agentuře řekl: "Naše pozice zůstává jasná: obnova jednání by měla být založena na řešení v podobě dvou států a hranicích z roku 1967."

"Uskuteční se nějaké propuštění vězňů," citoval Reuters Steinicovo prohlášení v izraelském rozhlase. "Nechci uvádět čísla, budou to ale významní vězni, kteří byli za mřížemi desítky let," řekl Steinic. Dodal jenom, že propouštění bude postupné v několika fázích. Jak naznačil, někteří z těch, kdo mají být propuštěni, byli odsouzeni za násilné zločiny proti Izraelcům.

"Nebude to snadné, ale uděláme to gesto," řekl Steinic.

Palestinci dlouho požadovali, aby Izrael osvobodil vězně zadržené před rokem 1993, kdy obě strany podepsaly dohodu o omezené palestinské autonomii a o vzájemném uznání, známou pod názvem Oslo I. Podle palestinské organizace, která se stará o zájmy vězňů a jejich rodin, je Palestinců z dob před dohodou Oslo I. v izraelských věznicích kolem stovky.

 

"Při všech schůzkách prezidenta abú Mázina (Mahmúda Abbáse) s (americkým) ministrem (zahraničí Johnem) Kerrym a dalšími, byl palestinský požadavek na propuštění vězňů na prvním místě agendy," řekl Abbásův mluvčí Nabíl Abú Rudajná. "Osvobození vězňů je palestinskou prioritou, která musí předcházet jakékoliv dohodě."

Netanjahu: Mírový proces je naším nezbytným zájmem

Americký ministr zahraničí John Kerry v pátek na závěr své letošní šesté zprostředkovatelské mise na Blízkém východě oznámil, že Izrael a Palestina po takřka třech letech obnoví mírové rozhovory. Obě strany se prý totiž dohodly na jím zprostředkovaných základech pro budoucí vyjednávání.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil obnovení mírového procesu za "nezbytný strategický zájem" Izraele. "Obnova mírového procesu je v tuto chvíli v životně důležitém a strategickém zájmu Izraele. Je důležitá kvůli pokusu ukončit konflikt mezi námi a Palestinci a je důležitá ve světle hrozeb, kterým čelíme ze strany Íránu a Sýrie," uvedl v prohlášení Netanjahu. Podrobnosti úmluvy ale Netanjahu nezmínil.

Vyjednávání by podle agenturních zdrojů mělo začít už příští týden ve Washingtonu. Za palestinskou stranu se tam vydá hlavní vyjednávač Saíb Irikát, Izrael bude zastupovat ministryně spravedlnosti Cipi Livniová, která je pověřena vedením rozhovorů s Palestinci. Jejich schůzku bude možné podle nejmenovaného vysokého amerického představitele, kterého citoval Reuters, považovat za zahájení přímých rozhovorů.