Počet obětí války v Sýrii se pravděpodobně blíží k 70 tisícům. Sdělila to vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová. Utrpení syrských civilistů připsala nečinnosti Rady bezpečnosti OSN. Syrský konflikt trvá skoro dva roky.

Pillayová zopakovala svůj názor, že by RB OSN měla osoby odpovědné za vraždění poslat před Mezinárodní trestní soud (ICC).

"Neschopnost dohodnout se o Sýrii a z toho plynoucí nečinnost má pro civilisty ničivé důsledky. Platí za to obě strany konfliktu. Budeme souzeni za tuto tragédii, která se nám odvíjí před očima," řekla Pillayová.

V RB OSN neprošlo v minulosti několik rezolucí o Sýrii vlivem odporu Ruska a Číny odsoudit syrský režim a poskytnout pomoc opozici. Obě tyto země považují konflikt za vnitřní záležitost, do níž nemá nikdo právo se vměšovat. I

Rusko si ale přeje, aby vláda začala s opozicí vyjednávat o předání moci. Obě strany si ale pro tato jednání kladou podmínky, které nebyly splněny.

O Sýrii v zahraničním výboru Rady bezpečnosti hovořil v pondělí také generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Řekl, že Sýrie ničí sama sebe.

"Po skoro dvou letech už konflikt nepočítáme na dny, ale na těla mrtvých. Další den - dalších 100, 200, 300 mrtvých. Katalog válečných zločinů se zaplňuje, ve společnosti se hromadí nenávist. Rada bezpečnosti už nesmí stát opodál, zablokovaná a mlčky hledící na ta jatka," prohlásil.

Přes 50 států v lednu Radu požádalo, aby syrskou krizi nechala projednat v ICC, který může soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů. Sýrie dohodu o ICC neratifikovala, takže před soud může být pohnána jedině prostřednictvím RB OSN.