Teherán očekává od plánovaných rozhovorů s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) dohodu. Údajně o tom svědčí to, že nejvyšší duchovní představitel země ajatolláh Alí Chameneí náboženským ediktem zakázal výrobu jaderných zbraní.

O Chameneího fatvě informoval mluvčí íránského ministerstva zahraničí a doporučil světu, aby se snažil pochopit význam dekretu.

"Nic vyššího než fatva vymezující naše aktivity v jaderném oboru neexistuje. Jestliže nejvyšší znalec práva a autorita ve vedení země vydá fatvu, je závazná pro všechny jeho stoupence," řekl mluvčí.

Ve středu budou v Teheránu pokračovat rozhovory mezi Íránci a zástupci Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Tématem je znovu sporný jaderný program. Írán dlouhodobě odmítá návrhy na řešení a mezinárodní společenství nemá jistotu, že se za civilním jaderným programem neskrývá program vojenský.

Chameneí už loni ujišťoval, že Íránu o jadernou zbraň nejde. Vlastnictví jaderných hlavic označil za hřích a za "zbytečnou, škodlivou a nebezpečnou" záležitost.

Mluvčí ministerstva řekl, že Teherán od středečních rozhovorů očekává "globální dohodu", která umožní s pochybnostmi skoncovat.

MAAE chce, aby její inspektoři Íránce přinutili podepsat dohodu, která umožní inspekce íránských zařízení. Teherán v minulosti MAAE zamítl přístup k některým provozům a nepřestává opakovat, že některé z požadavků agentury byly nad rámec Dohody o nešíření jaderných zbraní, kterou Írán podepsal.

Teherán také odmítá tvrzení, že by se snažil vyvinout jadernou zbraň. Trvá na tom, že mu jde o mírové využití jádra.

Neshody technického rázu brání politické dohodě s Íránem, kterou má na starosti šestice velmocí - pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo. Loni se konala tři kola rozhovorů. Ministerský mluvčí dnes řekl, že o termínu dalšího kola se už strany dohodly, ale zbývá se ještě ujednotit na místě. Termín ale neupřesnil.