Střety mezi syrskou opozicí a vládními silami prezidenta Bašára Asada v posledních dnech nabyly na intenzitě a soustřeďují se na hlavní město Damašek. Spekuluje se, že následující dny budou rozhodující pro osud celého konfliktu.

Poté, co se povstalcům ve středu podařilo při bombovém útoku v syrském hlavním městě zlikvidovat bezpečnostní špičky státu, včetně ministra obrany Dáud Radžha, se objevily informace, že sám Asad z Damašku uprchl a zdržuje se v přímořském letovisku Latákíja.

Z Latákíje do přístavu Tartús podle informací agentury AFP odcestovaly Asadova matka a sestra Búšra, aby se zúčastnily pohřbu další z obětí středečního atentátu, prezidentova švagra Ásifa Šaukata.

Zprávy o Asadově zmizení z Damašku popřel ve čtvrtek jeden z jeho poradců citovaný agenturou AFP. Prezident se podle něj nadále nachází ve svém paláci v Damašku.

Asad se také ve čtvrtek odpoledne objevil v syrské televizi s nově jmenovaným ministrem obrany. Jak ale upozornila americká CNN, není z nich patrné, kde byly záběry nahrávány.

Povstalci kontrolují hranice

Bez ohledu na to, kde se Asad ve čtvrtek vlastně nacházel, bojovalo se v mnoha čtvrtích Damašku, ale také na hranicích státu.

Povstalci mají v rukou podle iráckých vládních zdrojů všechny hraniční přechody do Iráku a převzali kontrolu nad několika posty na hranici s Tureckem.

V noci na pátek oznámilo irácké velení, že uzavřelo hlavní hraniční přechod do Sýrie v reakci na nejasnou situaci na druhé straně hranic. Irácký hraniční post Kajm obsadila irácká armáda a uzavřela ho. Vojáci rovněž obsadili celnici. Protilehlý syrský hraniční post Abú Kamál ovládají syrští povstalci, kteří na něm vztyčili svou vlajku.

OSN selhala

Rusko a Čína ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN také podle očekávání vetovaly rezoluci k Sýrii hrozící sankcemi za neplnění dokumentu. Od začátku syrské krize Moskva a Peking použily v Radě bezpečnosti práva veto už potřetí.

USA v reakci na dalších neúspěch prohlásily, že Rada bezpečnosti v řešení syrské krize naprosto selhala. Británie ihned navrhla novou rezoluci, která počítá alespoň s 30denním prodloužením pozorovatelské mise v Sýrii.

Na její odhlasování má RB OSN čas do páteční půlnoci newyorského času, podle diplomatů se bude hlasovat zřejmě v pátek.

Podle syrských opozičních aktivistů byl čtvrtek nejkrvavějším dnem od počátku povstání proti prezidentu Bašáru Asadovi před 16 měsíci. V bojích s vládními vojsky a při ostřelování našlo smrt 248 lidí včetně 109 civilistů. Oznámila to v kyperské Nikósii Syrská organizace pro lidská práva (OSDH).