Syrský velvyslanec při OSN v pondělí kritizoval návrh rezoluce OSN odsuzující krvavé potlačování opozice syrskými vládními silami. Návrh rezoluce proti Sýrii vypracovalo Německo s Velkou Británií a Francií a byl předložen Výboru OSN pro lidská práva, který by o něm měl dnes hlasovat.

Chystaný dokument Bašár Džaafarí podle agentury AP nazval vyhlášením politické a diplomatické války Damašku a řekl, že Británie, Francie a Německo trpí "sýriefóbií".

Dokument "byl předložen v kontextu vyhlášení politické, mediální a diplomatické války mé zemi," řekl Džaafarí výboru OSN. "Je to vyhlášení války, které má za cíl ovlivnit nezávislost našeho politického rozhodování a zabránit nám posunout se kupředu v našich národních politických programech," řekl také.

Asad jde ve šlépějích Kaddáfího

Ani brutální konec libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, ani dopadení jeho syna Sajfa Isláma syrského prezidenta Bašára Asada neodstrašily. Podle agentury Reuters mu naopak dodaly další energii k potlačení syrských protestů.

Útoky armádních dezertérů jsou stále odvážnější, takže se zdá, že se Sýrie ocitla na pokraji ozbrojeného povstání. Zbraně do země proudí z Libanonu a Jordánska, mnozí dezertéři mají zbraně vlastní.

Odborníci se bojí, že Asad zneužije pro další boje strach z toho, že nakonec proti sobě budou stát syrské menšiny a sunnitská většina. Ví, že Západ ani arabští sousedé nechtějí intervenovat.

Liga arabských států (LAS) a opozice tvrdí, že Asadovy dny jsou sečteny, a připravují už kontaktní skupinu. Pod vedením Francie a Británie má připravit předání moci. "Myslím, že jsme vstoupili do nové fáze, i když nevím, jestli do poslední. V terénu je víc zbraní, v diplomacii víc odhodlanosti," sdělil ředitel střediska Brookings v Dauhá Salmán Šajch.

Asad rozšiřuje boje a mohl by nasadit i letectvo. Arabové proto zvažují chránit civilisty bezletovou zónou a nárazníkovým pásmem podél turecké a jordánské hranice. "Asad skončil a hráz se může protrhnout už příští rok. Arabové začali jednat, protože pochopili, že už nemůže přežít," řekl jeden z arabských diplomatů.

Podle Salmána Šajcha v Sýrii stejně jako v Libyi zafunguje jednotný postup světa a izolace režimu. Asad ale zatím na ústupu není. "Konflikt bude pokračovat, Sýrie se neskloní," řekl britskému listu The Sunday Times. Spolehlivé jsou ale jen dvě jednotky alávitů - 4. ozbrojená divize a republikánská garda - které samy rozsah vojenských operací nemohou udržet.